Back To Top
VALİ DAĞLI, HAKSIZ REKABETE KARŞI GENEL EMİR YAYINLADI...

VALİ DAĞLI, HAKSIZ REKABETE KARŞI GENEL EMİR YAYINLADI...

 - 2 Onaylı Yorum  -0 Bekleyen Yorum -11.10.2018
VALİ DAĞLI, HAKSIZ REKABETE KARŞI GENEL EMİR YAYINLADI...
- A +

 Düzce Valisi Dr. Zülkif Dağlı , haksız rekabeti önlemek amacıyla hem vatandaşları hem de işletmelerimizin haklarını korumak amacıyla biz dizi tedbiri içeren “Genel Emir” yayınladı.

İl genelinde esnaf, firma ve işletmelerin Dövizde meydana gelen dalgalanmayı fırsat bilerek ve bazı ürünleri stoklarda bekleterek, fahiş fiyat uygulanmasını önlemek, vatandaş ve esnaf arasında sağlıklı bir iletişim kurulmasını, gerek vatandaşların ve gerekse işletmelerin haklarını korumak amacıyla harekete geçen Vali Zülkif Dağlı, biz dizi tedbiri içeren “Genel Emir” yayınladı.

Kamu düzeni ve güvenliğinin korunması, vatandaşların mağduriyetlerinin önlenmesi ve haksız rekabetin önüne geçilmesi amacıyla yayınlanan Genel Emirer kapsamında şu konular yer alıyor:

 İlimiz sınırları içerisinde faaliyet gösteren esnaf, firma ve her türlü işletme tarafından sunulan mal ve hizmetlerin haklı bir neden olmaksızın fiyatlarının yükseltilmemesi,

Ürünlerin piyasaya arzlarının geciktirilmemesi ve stokçuluk yapılmaması,

 Satılan malın üretim yeri, ayırıcı özelliği tüm vergiler dahil satış fiyatı, birim satış fiyatı, satış fiyatı ve birim fiyatının uygulanmaya başladığı tarih, üretim yeri Türkiye olan mallar için Ticaret Bakanlığınca tespit ve ilan edilen şekil, logo veya işaret şartlarına uyulması,

Ürünlerde kullanılan etiketlerin tarife ve fiyat listelerinin üzerindeki rakam ve harflerin okunabilir, düzgün, eksiksiz, gerçeğe uygun, yeterli büyüklükte ve başka rakam, kelime ve işaretlerle karışıklığa sebebiyet vermeyecek şekilde kullanılması,

Tarife ve fiyat listelerini hangi mala ait olduğunun tüketiciler tarafından kolaylıkla görülebilmesi ve okuna bilmesi hususlarına riayet edilmesi.

Buna göre; başta zabıta birimleri olmak üzere yetkili birimlerce başlatılan denetim faaliyetlerine artarak ağırlık verilecek, yapılan denetimler sırasında aksine hareket edenlerin tespit edilmesi halinde ilgili mevzuat hükümleri çerçevesinde adli ve idari işlemler yapılarak, idari para cezası uygulanacak.

Yorumlar

Yorumlar
Akçakoca'da manavlarda fiyat etiketi yok!.. Hiç olmadı!..
Maliyeciler vergi tahsilatı mı yapacak.! Faiz vurgunu yapan Bankalar mı denetlenecek.! Fındığı maliyetinin altında alan Ferrero firmasımı incelenecek.! Yoksa gariban bakkal, Gariban Pazarcı esnafımı Zabıtaların hışmına uğrayacak. Toptancı Halinde sorun yok, İthalatçı Bakliyatçılarda dürüst, Denetleme, BİM, A101, ŞOK, MİGROS, CARREOFURSA, ALTINYILDIZ. KOTON, LCWAİKİKİ. SARAR, PETROL OFİSİNDE, ÖZELLEŞTİRİLMİŞ DOĞALGAZ, ELEKTRİK şirketlerinemi yapılacak.! Sonuçta Dolar kuru düşer mi.? Fındık değerine gidermi.? Ekmek ucuzlar, Et fiyatı düşer. Benzin ucuzlar, Kitap defter ucuzlarmı, Umut fakirin ekmeği, Oda karnını doyurmuyor.
yeni