Back To Top

AKÇAKOCA BRİÇ TURNUVASINDA ÖDÜL SKANDALI

AKÇAKOCA BRİÇ TURNUVASINDA ÖDÜL SKANDALI

 - 3 Onaylı Yorum  -0 Bekleyen Yorum -8.10.2018
AKÇAKOCA BRİÇ TURNUVASINDA ÖDÜL SKANDALI
- A +

Bu yıl 12’cisi yapılan Akçakoca Palamut Briç Turnuvasında büyük bir skandala imza atıldı. Tertip komitesi tarafından daha önce ilk üç dereceyi alan yarışmacılara altın verileceği açıklanmasına rağmen, ödül töreninde altın verilmediği ortaya çıktı.

Tertip komitesi yaşanan skandalla ilgili hiç bir açıklama yapmazken, Turnuvada yaşanan ödül skandalı ile ilgili geçmiş dönemlerde tertip komitesinde yer alan Hasan Aşık ve Ergun Aşçı, yaşanan skandaldan düzenleme kurulunu sorumlu tuttu.

Her yıl, Akçakoca Belediyesinin sponsorluğunda düzenlenen ve Akçakoca esnafının yüzünü kısmen de olsa güldüren turnuva büyük bir prestij kaybına uğradı.

Akçakoca Palamut Briç Turnuvası düzenleme kulunun bir ay önceden briç sporcularının sanal medyasında yapılan duyurular da ilk üç dereceyi alan sporculara altın ödülü verileceği duyurulmaya başlanmıştı.

Ancak turnuva sonunda derece yapan sporcular büyük bir hayal kırıklığına uğradılar.

Akçakoca Belediyesi, bu yıl ilk kez  verdiği sözden dönerek altın ödüllerin verilmeyeceğini ödül töreni sırasında öğrendiler briç sporcuları.

Bu karar ister istemez “Akçakoca Belediyesi toplamı 4 bin 300 TL olan ödülleri ödeyemeyecek kadar borç batağında mı?” sorusunu da beraberinde getirdi.

Verilen sözde durulmamasına ödül törenine katılan briç sporcuları tepki gösterdiler bu basiretsiz davranıştan dolayı önümüzdeki yıl düzenlenecek turnuvaya katılamayabileceklerinin belirttiler.

“Altın ödülü verilmese de biz bu turnuvaya katılıyorduk madem verilemeyecekti niçin afişlerde bu duyuru yapıldı? diyen briç sporcuları da bu basiretsiz davranıştan dolayı üzüntülerini ifade ettiler.

Akçakoca Belediyesinden sızan haberlere göre bu turnuvada dereceye girenlere altın ödüllerinin  verilmeyeceği turnuvadan birkaç gün önce Göksel Aydın ve İbrahim Bilgin’e duyurulduğu bilgisini verdiler.

Birkaç gün öncesinden bilgi alınmasına rağmen, düzenleme kurulunun iki üyesinin altın ödüllerinin dağıtılamayacağı bilgisini briç sporcuları ile paylaşmaması ayrı bir tartışma konusu oldu.

Briç turnuvalarının ilk üçünün organizasyonun da yer alan Ergun Aşçı’nın bilgisine başvurduğumuz da ise skandalın başka boyutlara ulaşabileceği de ortaya çıktı.

Ergun Aşçı şöyle dedi:

“Bu turnuvaya katılanlardan 19000 TL civarında gelir elde edilmiş olması gerekir. Akçakoca Belediye Başkanı Cüneyt Yemenici sponsorluktan vazgeçmesine rağmen bu elde edilen gelirlerden tamamı 4300 TL tutacak bu ödüller yine de dağıtılabilirdi.

Eğer gelirler yetmiyorsa bu parayı icabında ceplerinden karşılamalıydılar. İlk turnuvanın birçok masrafının başta Kenan Karakoçan olmak üzere briççilerden ve dostlardan karşılandığını kendilerine hatırlatmak isterim.

Bu turnuvanın bu noktaya büyük özveriler ile geldiğini tekrar tekrar hatırlatmak isterim. Ben kulüp başkanıyım, ben federasyon üyesiyim(yedek) diye ortalıkta dolaşmakla başarılı bir turnuva düzenlenemez elbette ki.

İbrahim Bilgin ve Göksel Aydın bu 19.000 TL civarındaki paranın nasıl harcandığını niçin ödüller için pay ayrılamadığını Akçakoca kamuoyu ile paylaşmak zorundadırlar.  Ancak geçen yılkı tecrübeme bakarsam da böyle bir şeffaflık içerisinde olacaklarını sanmıyorum. Halbuki bu turnuvanın organizasyonuna talip olduklarında en çok vurguladıkları husus şeffaflıktı.

Kendi küçük hesapları için Akçakoca’nın marka olmuş bir değerini Cüneyt Yemenici ile beraber harcamaktan çekinmedikleri ise açık ve nettir.

Briç camiasına büyük bir özür borçları var ancak özür diyebileceklerini de sanmıyorum.

Akçakoca için yazık oldu, çok yazık oldu." Yorumlarında bulundu.

Turnuvada verilen ödüllerle ilgili bir eleştiri de Hasan Aşık’tan geldi. Aşık açıklamasında, 11 yıl başarıyla sürmüş bir turnuvanın neden bu hale geldiğini sordu.

Hasan Aşık sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada; “ 340 briç sporcusunun katılımının olduğu ve organizasyonunda kısmen iyi olduğu katılımcılar tarafından aktarıldı.Benim üzerinde durmak istediğim konu turnuva sonunda ÖDÜLLERIN VERİLMEMIŞ OLMASI..On yıl emek verdiğin bu festivalde böyle bir skandalın yaşanmış olması beni gerçekten çok üzdü.11 yil basarıyla sürmüş bir organizasyon 12.yılda neden bu duruma geldi.Bunun sorumlusu bana göre "Akçakocalılar böyle istiyor" diyerek yeni bir yönetim oluşturan federasyon başkanı Nafiz Zorlu'dur.Haftalar önce festival afişi federasyonun resmi sayfasında yayınlanmış ve verilecek ödüller ilan edilmiştir.Başkanımızın bundan haberi olmaması düşünülemez.Yapılması gereken Zorlu'nun yönetimle irtibata geçerek derhal ödülleri sahiplerine ulaştırmaktır.Bu, ödülü yerinde ,heyecan doruktayken almak kadar haz vermeyecektir ama hiç değilse festivalin niteliğine halel gelmesini engelleyecektir “ dedi.

Yorumlar

Yorumlar
Çok yazık
rezillik başka birşey değil!