Back To Top
'FINDIK FİYATI 18-19 LİRA OLMALI'

'FINDIK FİYATI 18-19 LİRA OLMALI'

 - 1 Onaylı Yorum  -0 Bekleyen Yorum -8.10.2018
 'FINDIK FİYATI 18-19 LİRA OLMALI'
- A +

Fındık fiyatlarının belli bir kesim tarafından baskı altında tutulduğunu savunan Ziraat Odası Başkanı Nurittin Karan, “Dolar bazında 18-19 lira olması gereken fındık fiyatı ne yazık ki 13 lira ve altında işlem görüyor.” dedi.

Fındıkta bu sene de üreticinin yüzü bir türlü gülmüyor. Düşük rekolteye ve dolardaki artışa rağmen yaklaşık yüzde 90’ı ihraç edilen fındık fiyatlarının bir türlü istenilen seviyeye gelmemesi üreticilerin tepkisine neden oluyor.

Bu duruma tepki gösteren isimlerden biri olan Giresun Ziraat Odası Başkanı Nurittin Karan, fındıkta yaşanan sorunların çözüme kavuşturulabilmesi için başta siyasiler olmak üzere sektörün tüm paydaşlarının mutlaka bir araya gelmeleri gerektiğini ifade etti.

SORUN GÜNÜBİRLİK BEYANATLARLA ÇÖZÜLMEZ

Fındıkta yaşanan sıkıntıların günübirlik beyanat ve söylemlerle çözülemeyecek hale geldiğini belirten Karan, "Fındıkta yaşanan sorunlar ertelene ertelene dağ gibi oldu. Bu dağın altında en fazla üretici ezilmekte. Üreticilerin de artık ezilmeye tahammülü ve takati kalmadı. Fındıkta yaşanan sorunların çözümleri için iktidarı, muhalefeti başta olmak üzere sektörün tüm paydaşlarının bir masa etrafında bir araya gelmesi gerekmektedir." değerlendirmesinde bulundu.

DOLAR BAZINDA 18- 19 LİRA OLMALI

Serbest piyasada fındık fiyatlarının da belli kesim tarafından, yükselmesine izin verilmediğini savunan Karan, “Dolar bazında 18-19 lira olması gereken fındık fiyatı ne yazık ki 13 lira ve altında işlem görüyor. Yüksek kur artışına bağlı olarak her şeye yüzde 100’e varan oranlarda zam gelirken, fındık fiyatı dolar bazında yüzde 35 düştü. Bu rakamlar karşısında kaybeden kim? Türk fındık üreticisi ve Türkiye ekonomisi. Çiftçi ürününü 2-3 lira daha pahalı satsa kim ne kaybeder ya da kazanan Türkiye olmaz mı?"

Yorumlar

Yorumlar
ona bakılırsa dolar bazında maaşlara da %50 zam yapılması lazım :)
yeni