Back To Top
DKİB Başkanı Kalyoncu, FERRERO’yu suçlayanlara sert tepki gösterdi…

DKİB Başkanı Kalyoncu, FERRERO’yu suçlayanlara sert tepki gösterdi…

 - 7 Onaylı Yorum  -0 Bekleyen Yorum -28.9.2018
DKİB Başkanı Kalyoncu, FERRERO’yu suçlayanlara sert tepki gösterdi…
- A +

Doğu Karadeniz İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Saffet Kalyoncu “ sektörün duayen ihracatçı firması olan FERRERO FINDIK‘ın, fındık fiyatları konusunda hiçbir etkisi olmadığını “söyledi. Kalyoncu; “ Siyasi çevrelerin oy uğruna duayen firmalara hedef göstermesi üzücüdür “ yorumunda bulundu.

Son günlerde belli siyasi çevrelerin oy uğruna, ikbal uğruna gerçekle alakası olmayan bilimsellikten ve gerçeklikten uzak bilgilerle fındık sektörünün duayen firmalarını hedef göstermesi; fındık sektörünü oluşturan üreticisi, tüccarı, sanayicisi ve ihracatçısı ile topyekün fındık ailesini derinden üzdüğü belirtilerek bu davranışa sert tepki gösterildi.

Doğu Karadeniz İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Saffet Kalyoncu imzasıyla yapılan yazılı açıklamada, yıllardır ülkenin ve bölgenin en önemli değeri  ve ihraç ürünü olan fındığı, siyasi emellerine alet eden, fındık üzerinden yanlış bilgilerle oy devşirme peşinde koşan belli siyasi çevrelerin bulunduğu hatırlatılarak, “Halâ fındığın içinde bulunduğu durumu idrak edememiş fındık konusunda bir cümle dahi bilgi edinememiş,  dedikodu edebiyatı yaparak fındık ailesine en büyük kötülüğü yapmaktadırlar” denildi.

Açıklamada şu görüşlere yer verildi:

“FERRERO gibi Ülkemize güvenerek Bölgemizde yatırım yapan binlerce aileye istihdam sağlayan ve Türk Fındığının %50’ye yakınını ihraç eden sektörün en büyük yatırım ve ihracatçısı olması yanında dünya genelindeki çikolata fabrikalarında Türk fındığının %60’ını kullanan sektörün duayen firmasının fındık fiyatlarının müsebbibi gösterilerek suçlanması Ülkemize yapılan en büyük kötülüktür.  Bugün Ülkemizin içinde bulunduğu ortamda ihtiyacımız olan döviz girdisinin en büyük kısmını sağlayan ihracatçımız bu şekilde sorumsuz siyasi söylemlerle rencide edilmesini camiamız esefle karşılamaktadır. Fındık fiyat oluşumlarını sadece tek pencereden yanlı ve oy devşirme politikası penceresinden bakan kesimlere çağrımız;  lütfen Ülkenin altın değeri olan fındık konusunda alternatif ve kalıcı politika geliştirin, fındığı topyekün ele alın, fiyat oluşumunun verim, kalite, arazi yapısı, miras hukuku yönleriyle ele alın. Yıllardır alternatif politika geliştiremeyen siyasi kesimlerin yaptıkları hataların bir sonucu olan bugünkü durumdan, sektörün duayen firmalarını sorumlu göstermek, kamuoyunun önüne atmak,  büyük haksızlıktır.

-FERRERO üretici ile elele

Unutulmamalıdır ki, bugün sektörün duayen firması FERRERO’nun sektörden elini çekmesi Ülkemiz sektör ihracatının %50 düşmesi demektir. Suçlamaları yapan kesimlere sormak lazım;  bu durumdan kim kazançlı çıkacaktır. Bundan dolayı, lütfen ilgili kesimleri;  binbir cefa içinde mücadele eden ihracatçımızı inciten söylemlerden uzak durmaları, dedikodu politikaları yerine, sektöre katkı yapacak alternatif politikalar geliştirmeye davet etmekteyiz. Ayrıca, sektörün duayen ihracatçı firması olan FERRERO FINDIK‘ın, fındık fiyatları konusunda hiçbir etkisi olmadığını, üretici ile el ele vererek üretim ve kalitenin arttırılması üreticinin daha fazla gelir ve kazanç elde etmesi konusunda çalışmalar yürüttüğü hususunu kamuoyunun bilgisine sunarım.”

Yorumlar

Yorumlar
Ferronun yalakası.
Dilinin altındaki bakla cümle aralarında gizli aslında .Tarım arazilerini şirketler işlyecek çiftçi tarlasında işçi olarak çalışacak proje bu .Önümüzdeki birkaç yıla hayata geçirilecek proje için çiftçinin yıldırılarak teslim olması hedefleniyor.Toprak ağası yeni sahibimiz ferrero büyük ihtimalle
Devlet denen mekanizma ne işe yarar sayın başkan..
Devlet denen mekanizma ne işe yarar sayın başkan..
düzceli 28.9.2018 - 17:20:50
..............................ööööttttttttttt
Çiftçi 28.9.2018 - 14:45:03
Ferro yetkilileri bu konuda ağızlarını açıp bir kelam etmezken siz onun hakkını savunuyorsunuz.Siz kimin yanındasınız.Sizin gibiler oldukça ferronun sırtı yere gelmez.
Kimbilir ne çıkarın var
yeni