Back To Top
FERRRERO KRİZDE FIRSATÇILIK MI YAPIYOR?

FERRRERO KRİZDE FIRSATÇILIK MI YAPIYOR?

 - 5 Onaylı Yorum  -0 Bekleyen Yorum -25.9.2018
FERRRERO KRİZDE FIRSATÇILIK MI YAPIYOR?
- A +

TMO’nun fındık almayacağının netleşmesi Üreticiyi büyük bir umutsuzluğa sevk etti. Türkiye’nin fındık devi Oltan’ı satın alan Ferrore’nin de, Türkiye’deki krizi fırsata çevirerek, fiyatın yükselmemesi için fındık alımlarında zorluk çıkardığı iddia edildi.

Fındık üreticileri TMO’nun piyasaya girmesini beklerken kötü haberi Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Cahit Turan verdi, ‘TMO piyasaya girmeyi düşünmüyor’ dedi. Üreticiyi şok eden bu açıklama toptancıları da büyük bin umutsuzluğa sevk etti.

FERRORE FINDIĞI ŞU ANDA 12 TL’DEN ALIYOR

Fındık piyasasını elinde bulunduran Ferrore’de fındık alımlarında büyük zorluklar çıkarıyor, kamyonlarımızı geri gönderiyor. Ferrore fındığı şu anda 12 TL’den alıyor, düşünün toptancı kaçtan alıp ona verecek. Birileri fındık 14-15 TL oldu diyor, nerede oldu, söylesinler de üreticiyi oraya yönlendirelim. Diğer ihracatçılar fındığı çürük oranına göre fiyatlandırıp alırken, Ferrore yüzde 2 bile çürük çıksa tüm kamyonu geri gönderiyor, fındık alımı yapmadığı için de piyasada fındığın fiyatı yükselmiyor.

İHRACATÇIYA BANKALAR DOLAR KREDİSİ VERMİYOR

Alım yapsa fiyat yükselecek ama yükselmemesi için olsa gerek fındık alımı yapmamak için sanki elinden geleni yapıyor. Bu ortamda hükümetin ihracatçıyı desteklemesi lazım. Geçen sene dolar kredisi alan ihracatçıya bu yıl bankalar dolar kredisi vermiyor. TL faiz oranları da çok yükseldi. Kimse kredi alamıyor.  Alamadığı için fındık da alamıyor. Böyle giderse fındığın fiyatı kısa vadede yükselmez daha da aşağı düşer, uzun vadede ise rekolte geçen yıla oranla 750 bin tondan 500 bin tona düştü. Bu rekolte ihracat rakamlarını karşılamıyor. Yeni fiyat 18 TL’ye kadar yükselebilir ama o zamanda üreticinin elinde fındık kalmaz.

ÜRETİCİ  ‘SABREDEBİLİRSE’ YENİ FİYAT 18 TL’YE KADAR YÜKSELEBİLİR

Üreticinin ‘sabredebilirse’ fındığını piyasaya indirmemesi lazım. İndirirse yine fiyat otomatik olarak gerileyecek. Ayrıca TMO’nun elinde 80 bin ton fındık var, bunu piyasaya sürmeyeceğini açıklaması sevindirici. Eğer bu fındık piyasaya girer ise fiyatlar daha da dibe vurur.

TMO’nun bir an önce devreye girip, elinde ki fındığı yağlığa ayıracağını açıklayıp,  iyi bir fiyatla piyasayı hareketlendirmesi lazım ve devletin de ihracatçıya kredi kolaylığı sağlaması şart.

Yorumlar

Yorumlar
Tekelleşme olduğu sürece yüzümüz gülmez
Elbet bizi böyle ortada bırakanlar bigün kendileride ortada kalır içşi ve çiftçi unutuldu bu memlekette memleket bizim sırtımızdan geçiniyor ama kimse ses çıkarmıyor ve görmüyor bu haksızlık biter bigün inşallah
Akçakocalı 25.9.2018 - 15:55:05
bir ülke düşünün ihracatındaki en büyük paya sahip bir ürünün fiyat açıklamasını ulaştırma bakanı yapıyor nasıl bir yönetim anlayışınız var anlamak mümkün değil resmen KOLONYA CUMHURİYETİ olduk...
ÇİFTÇİ 25.9.2018 - 15:25:55
İyi parti ve CHP fındığa 15 tl fiat açıklarken AKP sadece ve sadece mağdur etmeyeceğiz dedi.Bizde inandık ve destekledik.Ama Allah için hiç mağdur edilmedik.Kandırıldığımızın aldatıldığımızın bir belgesidir.Ama önümüzde seçimler var 16 yıldır destekledik.Şimdi artık önümüze bakacaz.Herşeyin bir zamanı olacak
Merak etme, Yakında Yerel seçim var, Bu millet gider yine AKP'ye oy verir, Aday olmak için birbirini yer. Eşek sevildiği yerde otlar
yeni