Back To Top
BU İŞİ EN İYİ FİSKOBİRLİK YAPAR

BU İŞİ EN İYİ FİSKOBİRLİK YAPAR

 - 0 Onaylı Yorum  -0 Bekleyen Yorum -14.8.2018
 BU İŞİ EN İYİ FİSKOBİRLİK YAPAR
- A +

Fındık Tarım Satış Kooperatifleri Birliği (FİSKOBİRLİK) Yönetim Kurulu Başkanı Lütfi Bayraktar, fındıkta müdahale alımlarının mutlaka FİSKOBİRLİK üzerinden yapılması gerektiğini söyledi.

Serbest piyasada fındık alımlarının beklenenin altında gerçekleştiğini ifade eden FİSKOBİRLİK Yönetim Kurulu Başkanı Bayraktar, bu fiyatlar karşısında devlet müdahale alımları yapacaksa hem maliyet hem de üretici memnuniyeti açısından mutlaka FİSKOBİRLİK üzerinden yapması gerektiğini ifade etti.

BU İŞİ EN İYİ YAPANA VERİLMELİ

Bayraktar yaptığı açıklamada “Bizim serbest piyasada beklediğimiz fiyat elbette bugün alım yapılan fiyat değildi. Devlet bu durum karşısında müdahale alımı yapacaksa 70-80 yıllık tecrübesiyle bu işi en iyi yapan FİSKOBİRLİK’e yaptırmalıdır. FİSKOBİRLİK’in Borçka’dan, Sakarya’ya kadar bölgede altyapısıyla konuşlanmış, yörede üreticilerin ortaklığını içeren bir kurumdur. Bu hem maliyeti düşürecektir hem de üretici memnuniyetini sağlayacaktır. Bu görevi yasal açıdan TMO’ya vermiş veya veriyor olsa da TMO mutlaka bir protokolle müdahale alımlarını FİSKOBİRLİK’e yaptırmalıdır. Çünkü TMO bölgede konuşlu değildir.

ÜRETİCİLERİN YÜZDE 90’I FİSKOBİRLİĞİ İSTEYECEKLER

Geçici olarak personel getirmekte, depolar tedarik edilmektedir. Personellerin harçlığı maaşı, depo kiraları TMO üzerinden hazineye bir maliyettir. Oysaki FİSKOBİRLİK’in zaten bölgede depoları, personelleri bulunmaktadır. Ayrıca üreticiye sorulmuş olsa yüzde 90’ı da alımları FİSKOBİRLİK’in yapmasını isteyecektir. Tabi ki bu işten FİSKOBİRLİK, üretici ve maliyet açısından hazine de fayda sağlamış olacaktır. Bu nedenle hem maliyet hem de üretici memnuniyeti açısından FİSKOBİRLİK’e yaptırılmalıdır” dedi.

Yorumlar

Yorumlar
Bu Habere Daha Önce Yorum Yapılmamış.
yeni