Back To Top
Vampir Kelebek Akçakoca’da

Vampir Kelebek Akçakoca’da

 - 1 Onaylı Yorum  -0 Bekleyen Yorum -9.8.2018
 Vampir Kelebek Akçakoca’da
- A +

Fındık mahsulünü tehdit eden Japonya, Çin ve Kore’den geldiği tahmin edilen zararlı böcek türü olan "Vampir kelebek" denilen böcekler bölgemizde yayılmaya başladı. Paşalar ve Melenağzı bölgesinde yaygın olduğu tespit edilen zararlı için mücadele başlatıldı.

"Vampir kelebek" ya da "yalancı kelebek" olarak bilinen zararlı böcek türü, Doğu Karadeniz'den sonra Akçakoca ve çevresinde  yayılmaya başladı. İlk olarak Paşalar köyü ile Melenağzı köylerinde rastlana zararlı böceğin saldırdığı fındık ağaçları  ölümle karşı karşıya geliyor.

Çarşamba günü akşamı Melenağzı köyü ile Paşalar köyünde fındık üreticileri ile bir araya gelen uzmanlar, Artan tehdide  dikkat çektiler,  böceğe karşı mücadelenin önemini vurgulamak için seminer verdiler.

PAŞALAR MELENAĞZI PİLOT KÖY

Akçakoca İlçe Tarım Müdürü Cemil Uzun, Ziraat Mühendisi Kerem Günal, Akçakoca Ziraat Odasından  Mustafa Erdi, Düzce İl Tarım Müdürlüğünden Burhan Şahin’in katıldığı  Paşalar ile Melenağzı köylerinin pilot köy tespit edildiği toplantıda vampir kelebeğe karşı verilecek mücadele yöntemleri anlatıldı.

ZARALIYA KARŞI ORTAKLAŞA MÜCADELE

Akçakoca Kaymakamlığı ile  ortaklaşa yapılacak çalışmada,  ilaçlı mücadele yapılacak ilaçlar il tarım müdürlüğünü teknik ekiplerinin gözetiminde  her köyden en az  iki kişiyle birlikte fındık bahçelerinde ilaçlama yapılacak.

Zararlılarla karşı kullanılacak ilaçların İl Tarım Müdürlüğü tarafından karşılanacağı belirtildi.

Yorumlar

Yorumlar
ali kemal 9.8.2018 - 09:29:27
vampir kelebeklerin bu 2 köyden mesaiye başlaması çok ilginç !!!! bu 2 köy, ebedi muhalefet olduğu için dikkat çekiyordu !!!
yeni