Back To Top
Bayır olan fındık arazileri için makine geliştirecekler

Bayır olan fındık arazileri için makine geliştirecekler

 - 0 Onaylı Yorum  -0 Bekleyen Yorum -7.7.2018
Bayır olan fındık arazileri için makine geliştirecekler
- A +

 Fındık tarımında eğimli arazilere uygun küçük makineler üretmek amacıyla proje başlattı.

Giresun Meslek Yüksekokulu Koordinatörü Prof. Dr. Nazım Elmas, yaptığı açıklamada, Giresun ve Doğu Karadeniz bölgesinin zorlu coğrafi yapısı nedeniyle fındıkta makineleşmenin istenilen düzeyde olmadığını söyledi.

COĞRAFİ YAPIYLA UYUMLU ZİRAİ MAKİNELER ÜRETİLECEK

Karadeniz bölgesinde fındık tarımının  insan gücüyle sürdürüldüğünü belirten Elmas, bu durumun üretim maliyetlerini artırdığına dikkati çekti. Elmas, üniversite olarak maliyetleri azaltmak, fındıkta kalite ve üretim miktarını artırmak amacıyla coğrafi yapıyla tamamen uyumlu zirai makineler üretmek üzere proje başlattıklarını ifade ederek, “Burada amaç bölgenin eğimli arazilerine uygun zirai ürünler imal edilerek fındık yetiştiriciliğinde makineli tarımı geliştirmek. Yol açma, vakum sistemiyle fındık hasadı, titreşimle dal silkeleme ve topladığı fındığı kabuğundan soyma gibi özelliklere sahip küçük makineler ortaya çıkarmayı planlıyoruz.” diye konuştu.

Makinelerin çizim ve üretimi için planlamanın sürdüğünü aktaran Elmas, proje ile aynı zamanda bölgede  imalat sanayinin gelişimine katkı sağlanacağını söyledi.

Elmas, sanayicilerle de toplantılar yaparak proje hakkında bilgi verdiklerini, kendilerini bu alanda yatırım yapmaya davet ettiklerini belirtti. Elmas, şunları kaydetti: “bölgemizde  tarımı geliştirmek için üniversitedeki bilgi birikimini sanayi kuruluşları ile paylaşmayı arzu ediyoruz. Bu yönde projelere imza atıyoruz. Bunlardan birisi de fındık tarımında makineleşmenin ve buna bağlı olarak da bu alanda sanayinin geliştirilmesi. İmalat fabrikaları açılarak sektörün gelişmesine katkı sunmak iztiyoruz “ dedi.

Yorumlar

Yorumlar
Bu Habere Daha Önce Yorum Yapılmamış.
yeni