Back To Top

Saadet Partisi Adayları sahada

Saadet Partisi Adayları sahada

 - 0 Onaylı Yorum  -0 Bekleyen Yorum -14.6.2018
Saadet Partisi Adayları sahada
- A +

Saadet Partisi Düzce Milletvekili adayları Mustafa Zorlu, Ahmet Serdar Erdem ve Fatih Güner, parti teşkilatı tarafından düzenlenen programa katılmak üzere Yığılca'ya’gitti.

 Saadet Partisi Düzce Milletvekili adayları Mustafa Zorlu, Ahmet Serdar Erdem ve Fatih Güner, parti teşkilatı tarafından düzenlenen programa katılmak üzere Yığılca'ya’gitti.Yığılca’da vatandaşlarla ve esnaf ile de bir araya gelen milletvekili adaylarına en fazla fındık ile ilgili sorular soruldu, şikayetlerde bulunuldu.

Fındıkçılar fırsatçı tüccarların eline terk edildi

Akçakoca ve Yığılca başta olmak üzere Düzce’nin kuzey ve doğudaki ilçelerinin önemli tarımsal ürünlerinden biri olan fındığın üretimini yapan çiftçinin son 15 yılda büyük sıkıntılar içerisinde sokulduğunu ifade eden Zorlu, “Fındıkçılarımız fırsatçı tüccarların eline bırakılmış durumda. Bir çok fındıkçı arkadaşımız, bir sonraki senenin hasadını bile bugünkü borçlarına karşılık vermek zorunda kalıyorlar.” Diye konuştu.

Görüntünün olası içeriği: 4 kişi, ayakta duran insanlar ve açık hava

 Fındıkçıların yüzü gülerdi

Geçmişte fındığın Sakarya ekonomisine çok ciddi katkıları olduğunu anımsatan Yıldırım, “REFAH-YOL iktidarı döneminde 180 gr fındık ile 1 lt mazot alınabiliyordu. Diğer bir ifade ile çiftçimiz 1 kilo fındık satarak 5,5 lt mazot alabiliyordu. Bugün aynı miktarda mazot alabilmesi için fındığın kilosunu 30 liradan satması gerekiyor. Mevcut iktidarın ‘ben çiftçimizi ezdirmiyorum, çiftçimizi destekliyorum’ diyebilmesi için fındığın 30 lira yapması gerekiyordu. Bu hesap bu kadar basit. Gelir sizin aklınızı kelime ve rakam oyunlarıyla karıştırmasınlar” diye konuştu.

Çiftçilerimiz geleceklerini de borçlandırmak zorunda kaldılar.

Daha önceki iktidarları döneminde olduğu gibi, iktidara geldiklerinde yeniden üreten ekonomiyi destekleyeceklerini belirten Zorlu, “Önceden çiftçilerimiz fındığını satarak traktör alırdı. Borçlarını kapatır, kalan parayla da 1 sene geçinirdi. Şimdi sattığı fındık borçlarını kapatmaya yetmiyor. Traktörünü de kredi ile alarak geleceklerini bile borçlandırıyorlar. Bankaların kredi batağına onlar da sürüklenmiş oluyorlar. Fındık bölgelerinin en büyük gayrimenkul zenginlerinin bankalar olduğunu söylersek herhalde kimse bize şaşırmaz.” Dedi.

Görüntünün olası içeriği: 1 kişi, ayakkabılar, sakal ve açık hava

 Öte yandan Milletvekili adayları Ahmet Serdar Erdem ile Fatih Güner'de Yığılca ilçesinde seçim çalışmalarını sürdürdüler. Yığılca’nın kültürel zenginlik bakımından Türkiye’nin en önemli coğrafyası olduğunu ifade eden Erdem, “Yığılca' da yerel kültürümüzün en güzel örneğinin bozulmadan yaşandığı, yaşatıldığı bir yer. Yığılcalılar engin hoşgörü sahibidirler. Ama artık bu seçimde iktidar milletvekillerinin senelerdir yaptıklarına  bir dur diyeceklerini görüyorum. Yığılcalı üvey evlat muamelesi bile görmüyor. Üvey evlat olsan, arada bir gelip yine de başını okşarlar. Yığılca için bu da yok.” Dedi.

Görüntünün olası içeriği: 4 kişi, gülümseyen insanlar, ayakta duran insanlar ve açık hava

 

Yorumlar

Yorumlar
Bu Habere Daha Önce Yorum Yapılmamış.
yeni