AKÇAKOCA’NIN TANRIÇASI TYCHE  - Akçakoca Haberleri Akçakoca Gazete Turizm Düzce Haberleri Back To Top
AKÇAKOCA’NIN TANRIÇASI TYCHE

AKÇAKOCA’NIN TANRIÇASI TYCHE

 - 0 Onaylı Yorum  -0 Bekleyen Yorum -6.5.2018
AKÇAKOCA’NIN TANRIÇASI TYCHE
- A +

 TYCHE; Güzelliği ile dillere destan ve bir o kadar da saygı gören, yüzyıllar boyunca  Pagan inancına sahip olanlar tarafından şans ve talihsizlik getirdiğine  inanılan  bir dişil tanrı…

TYCHE M.Ö 4. Yüzyıldan başlayarak Romalılar tarafından kabul edilen bir tanrıça. TYCHE heykelinin 1931 yılında Konuralp’te bulunmasından anlıyoruz ki; Konuralp’in M.Ö 3. Yüzyıla dayanan eski halkı TYCHE’ yi tanrıça olarak benimseyip onu kutsamış.

Roma inancına M.Ö 4.yüzyılda damgasını vuran TYCHE, yüzyıl içinde Konuralp ‘in antik sakinleri tarafından benimsenerek ilahlaştırılmış bir tanrıça.

TYCHE’nin şansı arttırma gücünün yanı sıra talihsizliklerin de kaynağı olması, karakterinin değişkenlik göstererek bazen iyi bazen kötü enerjiler yollaması nedeniyle halkın onun iyi enerji gücünden yararlanmak amacıyla hediyeler sunduğu, bu amaçla çeşitli tapınma ayinleri düzenlendiği kabul ediliyor.

Kıymetli meslektaşlarım ve Mitologların kabul edeceği gibi, Yunan tanrı ve tanrıçaları büyük oranda denizlere yakın yerlerde bulunmuştur. Hatta Ortadoğu tanrılarının da genellikle kutsanmış nehirler veya göllere yakın bölgelerde yaşadığına inanılır.

Bu bağlamda TYCHE’nin denizlere  açıldığı bir yer olması gerekiyor. Ayrıca TYCHE’nin başka bir özelliği daha var; TYCHE okyanuslara adını veren OKEANOS ‘un kızıdır. Mitoloji uzmanları TYCHE’nin “DENİZEL  TANRI” olduğu konusunda birleşmektedir. Dolayısıyla TYCHE deniz  kültürünün olmadığı yerde benimsenecek bir tanrıça değildir.

Buradan yola çıkacak olursak Tanrıça TYCHE içinde Konuralp’in de olduğu  Akçakoca  havalisinin Pagan Tanrıçasıydı. Bu tezimi desteklemek için TYCHE ‘nin yani Türkçe okunuşuyla TİKE’nin Akçakoca’da İLLE ismine dönüştüğünü rahatlıkla söyleyebilirim.  Akçakoca’da İLLE ‘nin neresi olduğunu bilmeyenler için bir tarif yapalım. İLLE  adı verilen bölge; Şimdiki öğretmenevinin yanında öğretmenler kooperatifin bulunduğu yere denilmektedir.

İyi de oranın adı İLLA diyenler çıkacaktır aramızda. . Hayır efendim, oranın adı maalesef son yıllarda İLLA olmuştur. Asıl adı İLLE ‘dir.  Yetmişli yıllara kadar ailemize ait olan ve bizim de “İLLE TARLASI” olarak bildiğimiz o alanın adı hiçbir zaman İLLA olmamıştır.

TYCHE’ye geri dönecek olursak, Roma mitolojisinde şans ve şanssızlık tanrıçası olarak kabul edilen, Karadenizin değişken yapısını yansıtan ruh haliyle bilinen Tanrıça TYCHE; Akçakoca’nın kadim kültürel mirasında “ İLLE” olarak bilinen, hikayesi bugünlere kadar ulaşmış güzelliği ile meşhur mitolojik kadının ta kendisidir. 

Tanrıça İLLE ‘nin hikayesini merak edenler, Akçakoca Belediyesinin yayınlarına bakabilir. Hikayeyi okuduğunuzda yukarıda bahsettiğim “DENİZEL TANRIÇA”  İLLE’yi daha iyi tanıyacaksınız. İLLE; Denizlere ait bir tanrıça olması nedeniyle deniz ticareti ile uğraşanların da bereket  ve şanslarını arttırmak amacıyla yüzyıllarca  manevi destek aldığı pagan bir güç olmuştur.

İLLE ‘nin bir diğer özelliği ise “Şehrin Koruyucusu “ sıfatına sahip olmasıdır. Öyle ki, başının üzerinde taşıdığı şehir surları bu özelliğini sembolize etmektedir. 

Akçakoca Belediyesi tarafından bugüne kadar hak ettiğince gündeme getirilip tanıtılmayan, ancak Düzce Belediyesinin adına OT FESTİVALİ düzenlediği Tanrıça İLLE (TYCHE) gerekli önemin verilmesi halinde Akçakoca’nın turistik bir değeri olmaya şimdiden aday olabilir.

Dileriz belediyemiz; Akçakoca’mızın kültür mirası olan MİTOLOJİK TANRIÇA  İLLE ‘ye sahip çıkıp onun ismini Akçakoca’da yaşatarak turistik bir değer kazanır.  

Yorumlar

Yorumlar
Bu Habere Daha Önce Yorum Yapılmamış.