Back To Top
İMAR AFFI GELİYOR...

İMAR AFFI GELİYOR...

 - 1 Onaylı Yorum  -0 Bekleyen Yorum -26.4.2018
İMAR AFFI GELİYOR...
- A +

 İmar affı düzenlemesinin ayrıntıları belli oldu. alınan bilgilere göre, imar barışının ekonomik ve sosyal faydaları değerlendirildi.

İmar affıyla devletin vergi kayıplarının engellenmesi, arsa vasfından alınan emlak vergisinin yapı vasfından alınmaya başlanması öngörülüyor. Buna göre, Hazine arazisi üzerindeki kaçak ve kat mülkiyetine geçen yapıların alım satım işleri yasallık kazanacak. Bakanlık, imar barışından elde edilecek gelire ilişkin iki senaryo hazırladı. Senaryolar şöyle:

 YIKIM KARARLARI İPTAL

- Birinci senaryo: Mevzuata aykırı bulunan binaların tamamı için imar barışından yararlanılması halinde 27 milyar; bunların yüzde 80’inin kat mülkiyetine geçmesi halinde de ilave 21.6 milyar lira olmak üzere toplam 48.6 milyar lira gelir elde edilecek.

 İkinci senaryo: Tüm binalar için imar barışından yararlanılması halinde 38.1 milyar lira gelir sağlanacak. Bu binaların yüzde 80’inin kat mülkiyetine geçmesi durumunda ilave olarak 30.5 milyar lira gelir elde edilecek. Böylece ikinci senaryoda öngörülen toplam gelir 68.6 milyar liraya ulaşacak.

 Yapı kayıt belgesi alınmasıyla imar açısından ekstra bir hak sağlanmayacak. Ancak, ceza davaları tüm sonuçları ile düşecek. Yıkım kararları ve idari para cezaları iptal edilecek. Geçici olarak elektrik, su ve doğalgaz bağlanacak. Yapı sahipleri cins değişikliği ve kat mülkiyeti tesis edebilecekler. Kentsel dönüşümde yapı kayıt belgesi aranacak. Hazine taşınmazı üzerindekiler ancak yapı kayıt belgesi ile satılabilecek.

 SON BAŞVURU 31 ARALIK’TA

İmar affı, 31 Aralık 2017 tarihinden önce yapılmış yapıları kapsayacak. Başvurular e-devlet üzerinden yapılabilecek. Yapı kayıt belgesi bedeli Ziraat Bankası’na yatırılacak. Son başvuru tarihi olarak 31 Aralık 2018 belirlendi. Ancak, Bakanlar Kurulu bu süreyi bir yıl uzatabilecek.

 DENETİM FİRMASI ÜCRETİ YÜZDE 1.5’İ GEÇEMEYECEK

İmar barışı konusundaki yasal düzenleme 3 maddeden oluşacak. Maddelerden birincisi yapı kayıt sistemini, ikincisi kentsel dönüşüm finansmanını, üçüncüsü yapı denetimini düzenliyor. Yapı denetim firmaları için havuz oluşturulacak. Havuzdan kurayla seçilen yapı denetim firmalarının ücretleri müteahhitlerce ödenecek. Havuzda şu an için bin 644 yapı denetim firması bulunuyor. Denetim firmalarının müteahhitlerden alacağı bedel, bina maliyetinin yüzde 1.5’ini geçemeyecek.

Yorumlar

Yorumlar
1998 yılında 471 metrekare arsa içinde babam iki katlı ev yapmak istedi 1. Katı 1999 da babam yaptı yapı ruhsatı vardı. Deprem sonrası 2. Kata başladı babam. Ömrü yetmedi 2013 de babam vefat etti proje dışına çıktı merdiveni yıktı komşunun arsasına sıfır yaptı. 2. Kat yüzde 90 bitmiş gibi bişeydi. Annemle gittik iskan için yapı ruhsatı zaman aşımına uğramış 2006 da sedaş belediye aff çıkardı abonelikleri aldım. 2016 da bu evi ben sattım. 2017 de sgk dan icra kağıdı geldi. Tüm kardeşlerime anneme dedeme evin işci sigorta borçları varmış. Borç 19 yılda 8 bin tl çıkmış aff vardı geçensene affdan yararlanmak istedim bolu sgk aradım sistem açılmadı denildi sürekli son zaman gel dediler. Neyse son birkaçgün varken gittim sgk ya 8 bin tl olan borcu tek taksitte bin tl düşürdüm orda bana senin baban bu evin mütahiti gözüküyo dosyası açık burdan sana icra gelir dediler. Nasıl çözcez ben bu evi sattım dedim 2016da nasıl satarsın bizim haberimiz olmadı dediler alan bumu bu şekilde kabul etti iskanı olmadığını biliyodu dedim arsa tapuluydu ev. Dedilerki sgkdan sen geç kaldın bu süreç 20 gün sürek biz yazı yollucaz burdan düzce belediyesine yazı gelcek düzce sgk dan bilirkişi gelcek eve bakcak ev hangi tarihde tamamlanmış ona göre sana borç çıkabilirde çıkmaya bilirde dediler. Sen bunu karıştırma bidahi affda erken gel kurtul dediler satış öncesindeki borçlar seni ilgilendirir dediler. Ben gittim imar affı için bolu sgk aradım dosyayı aççaklarmış bana kardeşlerime teblikat gelcekmiş borç çıkarsa bu evin iskanını almak zorundasın dediler ben iskan alcam diye sattığım mal sahibine tahütte bulunmadımki ben bu imar affından nasıl yararlanabilirim. Bu babamın dosyasını nasıl kapatabilirim. Ev 100 metre kareden toplam 200 metre kare şimdiye kadar olan cezalar aff olcakmış öğle duydum imar barışında ne kadar borç çıkabilir bana yardımcı olursanız bi fikir veririrseniz sevinirim.
yeni