Back To Top
BU YANLIŞLIKTAN DÖNÜN

BU YANLIŞLIKTAN DÖNÜN

 - 0 Onaylı Yorum  -0 Bekleyen Yorum -13.4.2018
BU YANLIŞLIKTAN DÖNÜN
- A +

Saadet Partisi, İYİ Parti,  Vatan Partisi, Büyük Birlik Partisi ve Demokrat Parti İl Başkanları bugün Hecinler için bir araya geldi. Köylüleri dinleyen Başkanlar, çöp sorununun Düzce’nin sorunu olduğunu vurgulayarak, Bakan Özlü’nün sözünü tutmasını istediler, köylülerin yanında olacaklarını söylediler.

Saadet Partisi İl Başkanı Birkan Mertol, Büyük Birlik Partisi İl Başkanı Engin Bedir, İYİ Parti İl Başkanı Ercan Katırcıoğlu, Vatan partisi İl Başkanı Fethi Sönmez ve Demokrat Parti İl Başkanı Mithat Ceylan, katı atık tesis yapılması yeniden gündemde olan Hecinler köyünü ziyaret ettiler.

Köylülerle bir araya gelerek şikayet ve taleplerini dinleyen başkanlar, çöp sorununa çözüm bulunmasını istediler, tesise karşı olmadıklarını ancak yerinin yanlış olduğunu dile getirdiler.

ORTAK KANAAT: YANLIŞ

Büyük Birlik Partisi İl Başkanı Engin Bedir,  “ Siyasi partilerin İl Başkanı olarak Hecinler’in arkasında olduğumuzu göstermek için toplandık. Burada idaresel bir sorun var. Bu sorun sadece halkın bir sorunu değil, aynı zamanda Düzce’nin sorunu, haliyle İstanbul’un da sorunu. Bu tesisin burada yapılması herkesin ortak kanaatiyle yanlış. O yüzden halkımızın arkasındayız. Halk istemiyorsa, ortam da müsait değilse yapılması doğru değil” dedi.

DÜZCE’YE YAPILACAK EN BÜYÜK İHANET

İYİ Parti İl Başkanı Ercan Katırcıoğlu da, katı atık deposuna karşı olmadıklarını, doğru yere yapılması için mücadele ettiklerini söyleyerek, Bakan Özlü’ye seslendi. Katırcıoğlu, “ Bilim akıldır, melen çayına 200 metre bir mesafede yere katı atık deposu yapılır mı, hasanlar barajına yakın bir yere akıl katı atık deposu yapmaya izin verir mi, böyle tabiat cenneti olan bir yere böyle bir tesisin yapılması, Düzce’ye yapılacak en büyük ihanettir. Biz katı atık deposunun şartları daha uygun olan bir yere yapılması taraftarıyız. Bilecik’te örnek gösterilen katı atık deposu en yakın mesafeye kuş uçuşu olarak 5 km mesafede. Buradaki tesisin mesafesi yerleşim yerlerine, su kaynaklarına 100 metre. Bu nedenle biz katı atık tesisi için değil doğru bir yere yapılması için mücadele ediyoruz. Bu bir siyasi parti mücadelesi değil, Düzce’lilerin mücadelesidir. Katı atık deposu Düzce’nin geleceğini yok edecektir.

BAKAN OY İSTEDİ, SÖZÜNÜNÜN ARKASINDA DURMADI

Demokrat Parti İl Başkanı Mithat Ceylan, Hecinler’e ÇED raporu veren yetkililerin bu rapora nasıl imza attıklarını, Bakan Faruk Özlü’nün katı atık tesisi yaptırmayacağını söyleyerek oy istediğini ve verdiği sözün arkasında durmayışını sorgularken, bu konuda açıklama beklediğini dile getirdi. “ Burası İstanbul’un su havzası. Uygulamanın son derece yanlı olduğunu düşünüyorum, bundan sonra her konuda bu köyle birlikte hareket edeceğimizi belirtmek istiyorum.

BU YANLIŞLIKTAN DÖNÜN

Vatan Partisi İl Başkanı Fethi Sönmez, davayı kazanan köylünün, bundan sonra zulüm ve zorbalıkla vicdanın , hukukun mücadelesi olduğunu söylerken, “köylünün kapısına jandarmayı dayatarak bu imza senin mi diye sorgulatmak, göz dağı vermek bir zulümdür. Biz partiler olarak bu köylülerin yanında olacağız. Bu sorun Düzce sulama alanının da İstanbul’un da sorunu. Bu zulme karşı mazlumların mücadelesidir. Belediye başkanına da sesleniyoruz. Bu yanlıştan, hukuksuzluktan, bu vicdansızlıktan dönün, bu işi yapamıyorsanız sizi zaten Düzce halkı seçmedi bırakın, istifa etmek de bir erdemdir.” Şeklinde konuştu.

İMZALARIN SAHTE DİYE SORGULANAMAZ

Hecinler köyü doğumlu Saadet Partisi İl Başkanı Birkan Mertol da Bakan Özlü’nün sözünü hatırlattı, kendisi ile yaptığı görüşmede “ vatandaşa verdiğiniz sözün arkasında durun “ dediğini belirtti. Hukuk ve adalet istediklerini söyleyen Mertol, vatandaşların attığı imzaların jandarma zoruyla sahteliği tartışmaya açılmasını yanlış bulduğunu dile getirdi. “ Bu vatandaşlar mağdur edilmesin, bu vatandaşlara sahip çıkalım” dedi.

3. ÇED RAPORU MU HAZIRLAYACAKSINIZ

Hecinler köyü avukatı Abdullah Kundakçı ise hukuki süreci anlattı, 2. ÇED raporu ile ilgili keşif yapıldığını söylerken, çevre illerden değil de uzal illerden bilirkişi getirilmesini eleştirdi, mahkemenin davayı kabul etmesi durumunda “3. ÇED raporu mu hazırlayacaksınız” dedi. Kundakçı, yanlıştan dönem gerektiğini belirterek, “ tarihe kirletici olarak geçeceksiniz” diye konuştu.

Hecinler köyünün yaşlıları  ise, bakan, vali ve belediye başkanına seslendi, “ yeter artık, 10 senedir yakamızı bırakın, şu cennet vatanımızı bize zindan etmeyin” ifadelerini kullandılar.

 





Yorumlar

Yorumlar
Bu Habere Daha Önce Yorum Yapılmamış.
yeni