Mehmet Pazvant...Akçakoca’yı yeniden inşa ediyoruz  - Akçakoca Haberleri Akçakoca Gazete Turizm Düzce Haberleri Back To Top
Mehmet Pazvant...Akçakoca’yı yeniden inşa ediyoruz

Mehmet Pazvant...Akçakoca’yı yeniden inşa ediyoruz

 - 0 Onaylı Yorum  -0 Bekleyen Yorum -27.3.2018
Mehmet Pazvant...Akçakoca’yı yeniden inşa ediyoruz
- A +

 2 Nisan Pazartesi günü yapılacak Akçakoca Ticaret ve Sanayi Odası seçimlerinde başkanlığa yeniden aday olan  Mehmet Nazım Pazvant, “4 yıl içinde Akçakoca OSB, Siyasal Bilgiler Fakültesi, Yat Limanı, Balıkçı Barınağı gibi dev yatırımlarının altına imza attık. Bunların dışında eğitim yardımlarında bulunduk, fındık konusunda yaptığımız çalışmalar sonucu Avrupa’ya doğrudan Akçakoca Fındığını biz satacağız. Hayal dediğimiz her şeyi bir bir gerçekleştirdik. Ve gerçekleştirmeye devam ediyoruz. Yarım kalan projelerimizi tamamlamak ve yeni projelerimizi hayata geçirmek için başkanlığa yeniden adayım “ dedi.

Akçakoca’nın genç nesil başarılı iş adamlarından Mehmet Nazım Pazvant, Akçakoca Ticaret ve Sanayi Odası oda organ seçimlerinde yeniden aday oldu.  2 Nisan Pazartesi günü yapılacak Akçakoca TSO Başkanı olmasına kesin gözüyle bakılan Pazvant ile Oxijen medya adına Muharrem Yılmaz uzun bir söyleşi gerçekleştirdi. Söyleşide her konuya değinen Mehmet Pazvant, TSO’nungelecek  vizyonuyla ilgili ayrıntılı açıklamalar yaptı.

Akçakoca’nın son yıllarına damga vuran Mehmet Nazım Pazvant kimdir?

Akçakoca TSO Odası Başkanı Mehmet Nazım Pazvant 1979 yılında Akçakoca’da doğdu. İlköğretimini Yalı İlkokulu, Orta öğretimimi Akçakoca Ortaokulu, Akçakoca Lisesi daha sonra Gazi Üniversitesi İşletme ve Anadolu Üniversitesi İşletme bölümlerinde tamamladı. Yüksek Lisansını Düzce Üniversitesi İşletme bölümünde yaptı. Evli ve iki çocuk babası.

Aile şirketinde en alt birimde çalışmaya başladı. En alt seviyede, servis şoförlüğünden tutun nakliye şoförlüğüne, servis elemanlığına kadar bütün alanlarda çalıştı. Pazvant ailesi Akçakoca’nın en tanınan ailelerinden ve enerji, nakliyat, tarım, inşaat, tekstil alanlarında şirketleri ve iştiraki ortaklıkları mevcut. Aile şirketinde servis şoförlüğünde başladığı iş hayatında şu anda tüm şirketlerin en tepesinde ki isim konumunda.

Akçakoca Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı olduktan sonra TOBB tarafından en genç yönetim ve oda seçildiler. Mehmet Nazım Pazvant’ın geride bıraktığı 4 yılı kendi ağzından dinleyelim

“Hayalimi gerçekleştirdim”

Babam TSO’da 25 sene görev yaptı. Benim de hep hayalimdi. İlk girdiğim seçimleri kaybettim ama hayalim hep devam etti. Yılmadım, çalıştım ve daha sonra seçimi kazandım. İlk girdiğimde başkanvekiliydim. Yönetimden arkadaşlar belediye başkanı olmak için istifa edince gerçekleşen seçimde başkan oldum. Ben koltukta dördüncü senemi doldurdum. Biz en genç oda seçildik ilk seçildiğimiz zaman. TOBB bunun için tebrik etti bizi.

“Kısıtlı imkânlar ile büyük işler yapmaya çalışıyoruz”

Girdiğimizde hayallerimiz vardı. Akçakoca Ticaret Odasının bilinirliğini arttıracağız, faaliyetleri ile herkes tanıyacak, herkes rahat rahat girip çıkacak buradan faydalanacak diye. Geldiğimiz noktada hem üyelerimiz, hem halk hem de basınımız bunu en iyi şekilde görüyor ki biz Akçakoca Ticaret Odasını tanınır, herkesin bildiği, “Ne yapar Ticaret Odası aidat almaktan başka” denilen olmaktan çıkıp Akçakoca’ya bir şey yapılacağı zaman “Akçakoca ticaret odasının fikri nedir?” diye sorulan bir konuma getirdik. Bu çalışmayla oluyor. Biz ekip olarak çok zaman harcadık buraya.

“4yılda 30 girişimcilik kursu, Bin kişiye sertifika”

Biz göreve geldiğimizde Akçakoca ticaret sanayi odasının üyelerine yönelik bir eğitimi olması gerektiğini düşünüyorduk. Göreve geldiğimizde bu yana 30 tane girişimcilik eğitimi yaptık. Binden fazla kişiye girişimcilik sertifikası verdik. Türkiye’de bizim kadar girişimcilik eğitimi veren bir kurum yok. Bizim bu girişimcilik eğitimlerimize İstanbul’dan, Ankara’dan, Bursa’dan, Afyon’dan 3-4 günlüğüne buraya gelip otele yerleşip bu eğitimlere katılanlar var. 50 bin TL’lik hibe desteğini alabilmek için bu kursu bitirmek gerekiyor. Bu belge olmadan o desteği alamıyorlar. Kurs verdiğimiz girişimcilerden 60 tanesi hibe alıp iş yeri açtı. Bizim amacımızda buydu. İş kurmak isteyen ama olanağı olmayan girişimcilere iş kurmalarını sağlamak ve ticareti artırmak.

Hala şu anda 200’ yakın başvurumuz var. Bu başvuruların yarısı da diğer il ve ilçelerdendir. Bunu biz çok iyi bir şekilde yapıyoruz. TOBB Başkanımız Rıfat Hisarcıklıoğlu ziyaretimize geldiğinde de bu konuya değindi. TOBB’da KOSGEB’de bilir Akçakoca Ticaret Odasının başarısını. Bu bizim övündüğümüz noktalardan biridir. Gençlere, genç girişimcilere çok önem veriyoruz.

Bu eğitimlerin yanında iş sağlığı güvenliği, aile şirketlerinde kurumsallaşma, kalite yönetimi, problem çözme teknikleri, etkin yöneticilik ve liderlik yöntemleri gibi birçok alanda eğitimler seminerler veriyoruz. MARKA ve KOSGEB destekli yapıyoruz bunların çoğunu. Bütçemiz el verdiğimiz kadarda oda bütçesinden kaynak ayırmaya çalışıyoruz. Bunun yanında meclis üyelerimizde aynı eğitimleri veriyoruz.

“AB projelerinde toplam 350 bin Euro hibe aldık”

Biz üç tane de Avrupa Birliği projesi oluşturduk. Bu AB projelerinde toplam 350 bin Euro hibe aldık. Biz ilk göreve geldiğimiz zaman bölgemizin en büyük sanayi kuruluşu olan Ereğli Demir Çelik Fabrikasını Akçakoca’daki sanayi tesislerini tek tek gezdik. Dedik ki “Bizden isteğiniz nedir? Bizden beklentiniz nedir? Biz burada size hizmet etmek için göreve geldik” dediğimizde hepsinden ortak bir cevap geldi. Dediler ki “Biz yetişmiş elaman bulamıyoruz” Hepsinin ortak sorunu bu. Hangi alanlarda yetişmiş eleman istediklerini sorduk. Ogün en çok kaynakçı istediler. Kaynakçı bulamamaktan şikayçi oldular. Biz bunun için AB projesi oluşturduk. Buradan 40 tane öğrenciyi Avrupa’da 40 gün boyunca en iyi tesislerde, en iyi teknoloji ile uygulamalı eğitim almasını sağladık. Bütün eğitilmiş öğrencilerin listelerini verdik fabrikalara. Fabrikalarda buradan eleman aldılar hiç yetiştirmek için uğraşmadılar. İş güvenliği sertifikaları da vardı.

İkinci projemizde yine sanayicilerin istekleri doğrultusunda oldu. Mesleki eğitimde siensi CNC operatörlüğü konusunda yetişmiş elaman bulamadıklarını söylediler. Onunla ilgili de 40 tane öğrencimizi Avrupa’nın 3 ayrı kentine göndererek bizzat uygulamalı eğitim aldırdık.

Bizim şu anda 2 tane daha onaylanmış projemiz var. Ancak şu anda AB değişim programlarını kapattığı için bekliyoruz. Bunların dışında daha birçok projemizde çalışmalarımız devam ediyor. Bunlar bizim büyüklüğümüzde ve bizim bütçemizde ki bir oda için çok büyük projeler. Çoğu il odaları, büyük bütçeli il odalar da bu kadar çok hibe alan oda çok nadirdir. Bu da TOBB tarafından bilinir. Her tarafta söylenir.

“Akçakoca OSB en büyük hedefimizdi, başardık. 2 bin kişiye istihdam sağlayacak”

Eğitim programları projeler dışında ilk yaptığımız iş Akçakoca Demir Çelik İhtisas organize sanayi bölgesinin kurulması için dilekçe vermek oldu. Göreve gelir gelmez bu dilekçeyi verdik. Bu çalışmalarıda bugüne kadar bizzat kendimiz takip ettik.

Bugün itibariyle organize sanayi bölgesinin tabelası asıldı, yer belirlendi, yer etütleri yapıldı, alt yapı ön inceleme programları yapıldı, bütçesi oluşturuldu,sayın valimizin başkanlığında müteşebbis heyeti atandı.

1 BUÇUK YILI MAHKEME SÜRECİYLE UĞRAŞTIK

Bu çalışmaları biz 3 yılda yaptık ama bunun zaten 1 buçuk yılı mahkeme süreciyle geçti. Türkiye de bu kadar kısa sürede kurulan OSB sayısı çok azdır bunlardan biride biz olacağız inşallah. Akçakoca OSB resmiyet kazanıp kamulaştırma alt yapı çalışmalarıda başlayacak.Bu bizim en büyük projemizdi. Göreve geldiğimizde bu proje bitecek dedik ve bitirme aşamasına geldik. Biz bir dönemde biteceğine inanmıyorduk ama Allahın izni ile bir dönemde bitti.2018’de kamulaştırma çalışmalarına başlamış oluruz.

EN NİTELİKLİ FABRİKALARI GETİRMEYE ÇALIŞIYORUZ

Akçakoca’daki en büyük sorun kaliteli iş imkânı olmaması. Akçakoca OSB’de bizim ön görümüz bin 2 bin arası bir istihdam oluşması. Bu sayıyı arttırmak için, nitelikli eleman çalıştıracak bölümleri özellikle seçiyoruz. Parsel büyüklüklerini ona göre ayarlıyoruz. Birçok OSB ile görüşüp en iyi parsel sistemini oluşturmaya çalışıyoruz. En nitelikli fabrikaları getirmeye çalışıyoruz. Bizim bu OSB’yi yaparken şöyle de bir çekincemiz var. Akçakoca’yı sanayi kenti yapma gibi bir düşüncemiz yok. Bizim OSB’miz zaten küçük bir OSB, 885 hektar birinci etap. Biz OSB’yi yaparken o yüzden Demir Çelik ihtisas Organize sanayi adını koyduk. Sadece boru işlesin, profil işlesin kiçevreyi kirletecek atıklar olmasın. Bir de demir çelik yanımızda. Boru ve profil ile uğraşan büyük fabrikalarımız mevcut. Biz bunları yaparken turizm de düşünmek zorundayız.

“Akçakoca turizm olmadan düşünülemez”

Düzce’nin denize açılan penceresi. Düzce’ye de ihanet olur Akçakoca’da turizmi bozmak. Bunun için biraz daha dikkatli davranmak zorundayız. Biz sadece demir çelik imalatı yapan fabrikalara izin vermek istiyoruz. Biz buraya karma OSB yapsak çok daha fazla çalışan sayısına ulaşabilirdik. Bize çok fazla teklif geliyor, daha fazla insan çalıştıracaklarını söylüyorlar ama düşüncemiz belli olduğu için bunlara yanaşmıyoruz. OSB tam anlamıyla bittiğinde bin 500 2 bin sayısına ulaşacağız. Bu da Akçakoca için ideal bir rakam.

Göçü tersine çevirmeliyiz

Akçakoca hep göç veriyor. Akçakoca’nın gençleri Akçakoca’da kalmıyor, memleketini terk ediyorlar. Bizim en büyük düşüncemiz Akçakocalı olup ta dışarıda çalışan iş gücünü geri kazandırmak. Bunu yaptığımız zaman hesaplarımıza göre 500 den fazla kişi Akçakoca ya geri gelecek. Bunlar dışarıda orta düzeyde çalışıyorlar. Bu sayının fazla olması durumunda da Akçakoca’nın yaşamını, yaşam kültürünü etkileyeceğini düşünüyorum.

“OSB’ye gelecek fabrikaları ince eleyip sık dokuyoruz”

Daha nitelikli, daha düzgün daha fazla maaş verebilecek daha fazla sosyal imkân sunabilecek fabrikaları tercih ediyoruz. Özellikle bunları konuşurken baştan söylüyoruz. Ona göre yer tesis etmeye çalışıyoruz. Biz burada sanayi büyüsün, asgari ücretle çalışsınlar derdinde değiliz. Daha fazla sosyal imkânı olan Akçakoca’nın ortamına ayak uyduracak olanları istiyoruz.

“4 sene de 5 bin öğrenciye ulaşacağız”

OSB’den sonraki önceliğimiz Üniversite ile ilgili. Akçakoca TSO’nınçok büyük bir emeği var. Çok büyük kavgalar oldu. Biz Akçakoca’nın büyümesi, gelişmesi, kültür seviyesi, ekonomisi artması için uğraştık. Amacımız bağcıyı dövmek değildi. Hizmet etmek için bu koltukta oturuyoruz. Sayın bakanımız, sayın rektörümüz onların sayesinde yılan hikâyesine dönen Siyasal Bilgiler Fakültesi öğrenci almaya başladı. Bu hem Düzce üniversitesine saygınlık kattı. Biliyorsunuz siyasal bilimler fakültesi Türkiye’de çok fazla yok. Binası bitti. İlk sene iki bölüm açtık. 163 tane öğrenci aldık. Mevcut fakültemizde yer verdi,çocuklarımız o fakültede  öğrenim görüyorlar.  Dört senenin sonunda Akçakoca’da 5 bin öğrenci sayısına ulaşacağız. Şuanda 2 bin 500 civarındayız. Bu sayı her sene artacak. Bizim için Akçakoca ya kaliteli öğrenci gelmesi önemliydi. Bu hedefimizide ilk dönemimizde tamamladık. Böylelikle iki büyük hedefide bir döneme sığdırmış olduk.Bu çok büyük bir mutluluk bizim için.

“Akçakoca’da deniz sezonu uzayacak”

Biz göreve geldiğimizde Akçakoca’da büyük kavgalara neden olan mendirek projesi vardı.Biz göreve geldiğimizde bu projenin bir fizibilitesini yaptık. Bununla ilgili üniversite ile de görüşerek Akçakoca’da turizmi arttıracak, yaz aylarında denize girme süresini uzatacak, sahilleri koruyacak, kum hareketini engelleyecek, açık deniz dalga kıranlarına ve yatay mahmuzlara ihtiyacımız olduğunu gördük.Biz göreve yeni geldiğimizde valiliğe ve kaymakamlığa dilekçesini biz yazarak dalga kıran başvurumuzu yaptık.Ekipler gelerek fizibilite ve denizaltında jeolojik sondaj çalışmasına başladı. Biz artık Akçakoca olarak saha uzun süre denize girebileceğiz. Sezon içinde de poyraz rüzgârı bizi etkilemeyecek. Normalde ilk etap da Çınar Caddesine 3 tane koyulacak ve Kayabaşına kadar gidecek. İkinci proje de ise mevcut limandan başlayıp kadınlar plajına kadar gidecek. Bunların yapılması ile birlikte Akçakoca’da 27 km sahilde kum kalmamış yerlerin hepsine kum toplanacak.

“Yurt dışı gezileri ile üyelerimizi yurt dışı ile tanıştırdık”

Hayallerimizi bir bir gerçekleştirirken şöyle de bir hayalimiz olmuştu. Biz kendi üyelerimizi yurt dışı fuarlarına götürerek ufuklarını açmak istedik. Yabancı ülkeler ile iş yapabilecek konuma getirelim diye düşünmüştük. Bunun için yurt dışı iş seyahati düzenledik. Bunun yüzde 60’ı KOSGEB desteği ile oldu. İlk olarak Almanya’ya gittik. Almanya’da iki ayrı şehirde yiyecek içecek fuarı ve inşaat fuarına katıldık. 40 üyemiz ile gittik. İkili iş görüşmeleri yaptılar. Fındık ihraç etme konusunda bir adım atmıştık. Onunla ilgili de bir AB projesi yaptık. O projemizde devam ediyor. Proje sonunda direk Almanya’ya Akçakoca fındığını biz satacağız. İkinci yurt dışı gezimizi Dubai’ye yaptık. 55 üyemiz ile gittik. Düzce Ticaret odasından, Ereğli MÜSİAD’dan katılım oldu. En son fuar gezimizi ise Fransa, Belçika ve Hollanda’ya yaptık. Fuarlar çok güzeldi, üç ayrı ülke görmüş olduk. 2018’in içerisinde yine bir fuara gideceğiz.  İkili iş görüşmeleri yapıyoruz. Çok fazla faydası oluyor yurt dışı gezilerinin. Bu fuar gezileri odamızın tanıtımında önemli rol oynadı. Üyelerimizin odaya olan bakışlarını değiştirdi.

ANKARA DÜZCE TANITIM GÜNLERİNE KATILDIK

Düzce Tanıtım günlerine katıldık. 26 tane firma getirdik Ankara’ya. Bunların ürünlerinin tanıtımlarını biz yaptık. Görsellerini biz hazırladık. 4 gün boyunca orada bulunduk. Çok güzel bir tanıtım oldu, biz bunun meyvelerini de geçen yaz yedik. Oradan çok güzel geri dönüşler oldu. Bizim görevimiz üyelerimizin tanıtımını yapmak, onların karını artırmak. Bu odanın parası varsa bunu üyeden alıyor dolayısı ile üyenin parası bu. Biz de üyenin parasını üyeye gelir getirecek şekilde kullanmak zorundayız.

“Akçakoca’da okul sorunu yoksa sanayicimiz sayesinde yok”

Akçakoca Ticaret Odası olarak ilk 500’de 2 tane üyemiz var. Çınar Boru ve Ümran Boru. Bu bizim için çok önemli bir durum. Bu fabrikalar ile sık sık görüşüyoruz.

İmam Hatip Lisesinin tamamı Sevil Boru tarafından karşılandı. Şu anda yanına birde uygulama camisi yapıyor. Yine birkaç okul ve spor salonu var sanayicilerin yaptığı. Bunlar azımsanmayacak yatırımlar. Sevil Boru yine bir spor salonu sözü verdi. Bunlar çok güzel durumlar, Akçakoca’dan kazanırken Akçakoca’ya yatırım yapılması. Akçakoca’da bu şekilde büyük yatırımcıların, hayırsever yatırımcıların olması büyük bir şans. Akçakoca’nın bugün okul sorunu yoksa bu büyük fabrikalardan birkaç tane sanayicimizden dolayı yok. Düzce’nin okul sorunu var ama Akçakoca’nın yok. Bir yatırımcımız daha anaokulu yapmak istiyor. Anaokuluna ihtiyaç yok diyoruz. Akçakoca bu konuma geldiyse bu sanayiciler sayesinde geldi.

“İhtiyaç sahiplerine birinci elden ulaşıyoruz”

Akçakoca Ticaret ve Sanayi Odası her sene Ramazan’da ihtiyaç sahibi ailelere erzak yardımı yapıyor. Bunu geleneksel hale getiriyoruz. Her sene bir tık arttırarak devam ediyoruz. Eğitim yardımlarımız devam ediyor.

Göreve geldiğimizde eğitim yardımı konusunda çok tartıştık. Eğitim yardımı bizden önce kırtasiye yardımı olarak yapılmış. Bizde ilk göreve geldiğimizde kırtasiye fişi verdik. Baktık ki ne öğrenciler mutlu ne de öğretmenler mutlu. Bunda bir problem var diye düşündük. Araştırdık, zaten okula giden öğrencinin kalemini defterini ailesi alıyor. Ya da kaymakamlık ihtiyacı olanlara yardım ediyor. Yardım kuruluşları yardım ediyor bu ihtiyaçlar bir şekilde yapılıyor. Biz farklı ne yapabilirizi konuştuk ve tartıştık. Daha sonra sistemi değiştirdik. Okul kıyafeti almaya başladık. Üçüncü sene hepten değiştirdik. Öğrencinin neye ihtiyacı var diye tekrar düşündük. Ve daha sonra öğrencinin montu yoksa mont aldık, eşofmanı yoksa eşofman aldık. Ayakkabı zaten hepsine alıyoruz. Öğrencinin neye ihtiyacı varsa onu alıyoruz. En iyi verimi bu sistemde aldık.  İçimizde çok rahat.

“Fındık Akçakoca’nın en büyük gelir kaynağı”

Akçakoca’nın en büyük gelir kaynağı fındık. Akçakoca’nın ticaretinin başında olduğumuza göre, Akçakoca’da fındık olmayınca ticarette olmayacağına göre fındığa ayrı bir önem verdik. Fındığı kesinlikle ikinci plana atamayız. Ben fındıkla ilgili çok konuşunca tepkiler aldım. Fındıkla ilgili Ziraat Odası konuşsun dediler. Ticaret odası başkanıysam ve bu ilçenin ekonomisi ticareti fındık ile dönüyorsa ben bu konunun içinde olmalıyım. Fındık ile ilgili ziraat odası da, ilçe tarımda çalışmalar yapıyor ama biz proje konusunda en büyük oda olduğumuz için farklı çalıştırıyoruz sistemi. Onlar kendi kaynakları ile yaparken, biz bunu hibeler ile projeler ile yapmaya çalışıyoruz.

Mancarlı Pide ve Melengüçeği tamam, sırada sarı fındık var

 Biz göreve geldiğimiz ilk günlerde Akçakoca Fındığı, Akçakoca Mancarlı Pidesi ve Akçakoca Melengüleç tatlısı için patent başvurularını yaptık. Biz Akçakoca fındığının bir marka olduğunu biliyorduk. Patent başvuruş yaptık yapılan incelemelerin ardından Akçakoca’nın Mancarlı pidesi ve Melengücceği tatlısı coğrafi işaret ile tescillendi. Sırada sarı fındık var. Sayın bakanımız tescil için bizzat kendisi takip ediyor. Bütün dosyalar bakanlıkta. Yani Akçakoca Fındığının coğrafi işareti Akçakoca ticaret ve sanayi odası tarafından alınmıştır. Bundan sonra ihraç edilen fındıklarda Akçakoca Fındığı ibaresini kullanmak isteyen ihracatçılar Akçakoca ticaret odası ile görüşüp belli bir miktarda ödeme yapıp ya da izin alıp bunu ihraç edebilecekler.

“Fındık’ta verimi arttırmak için çalışıyoruz”

Dalkıran diye bir zararlı var fındık ile ilgili. Yaptığımız araştırmalarda fındık verimini yüzde 30 kadar azalttığını gördük. Dalkıran ile mücadele için MARKA’ya bir destek programı yazdık. Bir proje yaptık. Bu projenin kapsamında iki köyümüzü pilot bölge yaptık. Bununla mücadelemiz devam ediyor. Bu sinek sene de iki kere çıkıyor, bunun zamanı var. O zaman geldiğinde bu kapanların kurulmuş olması gerekiyor. Amerikan Beyaz Kelebeğinden farklı bir zararlı bu. Dalları kurutan bir zararlı.

Akçakoca’nın bir diğer sorunu da damlama sulama. Bununla ilgili de bir projemiz var. Üzerinde çalışmalar yapılıyor. Damlama sulama ile fındıkta yüzde 30-40 bir artış sağlanabilir. Kaymakamlıkta da bir proje ekibi kuruldu. Bunun yarısını devlet hibe veriyor. Önümüzde ki yıl bununla ilgili de desteklerimiz devam edecek. Amerikan Beyaz Kelebeği ile ilgili de çalışmalar var. MARKA ile de görüştük. Valimiz ile de görüştük. MARKA’dan bu konuda destek istedik. Sulama ile birlikte bunları da yaparsak yüzde 50 gibi bir üretim artışı sağlanabilir.

Fındık fiyatları ile ilgili olarak bizim yapabileceğimiz bir şey yok. Serbest piyasa da fındık fiyatları değişebiliyor ama biz bu projeleri yapabilirsek verimi yüzde 50 arttırabiliriz. Verimi bu oranda arttığı zaman da üreticinin kazandığı da otomatikman yüzde 50 artmış oluyor. Bizim amacımız fındıkta verimi arttırmak. Bununla ilgili çalışma yapmak zorundayız. Fiyat zaten serbest piyasada belirleniyor. Fındık bizim önem verdiğimiz bir konu. Her zaman ilk sıramızdadır çünkü doğrudan ticareti ilgilendiriyor.

Biz Alman Türk iş adamları derneği ile görüştük. Görüşmenin sonunda şöyle bir karar çıktı. Biz 15 kişilik bir teknik ekip ve üretici kadrosu ile İtalya ve İspanya’da incelemelerde bulunacağız. Oralarda dönümden ortalama 300 kilo alıyorlar. Bizim ortalamamız ise 110-120 arası. Türkiye ortalaması 118, Akçakoca ortalaması 122 kilo. Biz 320 kiloya çıktığımız zaman zaten fiyatımız otomatikman 3 kat artmış oluyor. Biz İtalya ve İspanya’da bu fındık nasıl işleniyor, nasıl toplanıyor, nasıl bakımı yapılıyor bunu araştıracağız.

Bununla alakalı diğer bir projemiz ise Akçakoca Fındığını doğrudan burada ki ithalatçılara vermek. Bu bizim aslında en ölümcül projemiz ama bunu bir türlü başaramadık. Avrupa Birliği fonları kapattı, farklı olaylar yaşandı yapamadık. Ama bunu başardığımız zaman bir kendi fındığımızı doğrudan, aracı olmadan satmış olacağız.

“Ülkede bir ilki gerçekleştirdik. Üyelerimizden hiçbir şekilde aidat almıyoruz”

Üyelerimizden bir takım ücretler alınıyordu. Biz dedik ki 2017 yılında biz üyemizden bu paraları almayacağız. Biz görevde olduğumuz sürece üyelerimizden herhangi bir ücret almayacağız. Bununla alakalı TOBB ile görüştük. TOBB tavsiye etmiyoruz dedi. Çevre odalar biz alıyoruz siz almazsanız problem olur dediler ama biz burada fevri bir karar aldık ve dedik ki 2017 yılında hiçbir üyemizden oda kayıt ve faaliyet belgesi için ücret almayacağız dedik ve almadık. Bu konuda Türkiye’deki odalar içinde ilk ve tek odayız. Binin üzerinde girişimcilik belgesi veren tek odayız. 350 bin Euro’nun üzerinde hibe alan tek odayız.

Şirket kuruluşlarında gidip noterde imza tasdikleri ve kuruluş harçları vardı bunları kaldırdık odamızı tek nokta yaptık. Artık şirket kurmak isteyen bir kişi geliyor, odamıza başvuru yapıyor 1 saat sonra şirketini kurup gitmiş oluyor. Buda şirket kuruluşlarında yüzde 40’a kadar bir indirim sağladı. İmza için notere vergi dairesine gitmesine gerek kalmadı.

“6 ay sonunda bekleyecek 1 dakikamız dahi yok”

Melenağzı sahil yolu Akçakoca’nın kanayan bir yarası. Bakanımız çok sabrettiniz 6 ay daha sabredin dedi. Sakarya’dan, İstanbul’dan binlerce kişi hafta sonları Kocaali’ye kadar geliyor. Çok güzel bir yol. Melenağzı köprüsüne kadar geliyorlar bakıyorlar yol yok. Bu defa geri dönüyorlar. Bu yol açık olsa hafta sonları Akçakoca çok daha farklı olabilir. En ufak bir yağmurda yol kapanıyor, devamlı tır kazaları trafik kazaları. Büyük bir sorun. Bakanımız 6 ay bekleyin dedi ama 6 aydan sonra bekleyecek 1 dakika dahi bir zamanımız yok. Belediye başkanımız ve kaymakamımız ile gittik, çalışma yapılıyor. İnşallah 6 ay içinde biter. Bitmezse Akçakoca için infial olur. Oradaki muhtarlar sıkıntılarını dile getirdiler. Gazetelere, televizyonlara konuştular. Bu yol yaza bitmezse o muhtarların arasına bende katılacağım. Burada ölümler oluyor bu canların hesabını kimse veremez.

“Sahil yolu tamamlanacak”

Karadeniz sahil yolu ile ilgili alt yapı çalışmaları yapıldı. 7-8 tane viyadük ve köprü olacağı için çok maliyetli. Karayolları sahil yolunu bağlamak için yeni bir proje üretti. O proje de çok fazla viyadük var. 17 km’lik bir yol ama başka bir yerde yapılan 10 km’lik yolun maliyeti ile denk oluyor. Onun için bazı çekinceler var. Ama Karadeniz sahil yolu Sarp’tan başlayacak. 3. Köprü’ye bağlanacak. Her yeri bitti bir tek bu 17 km yol kaldı. Ülkede devlet bu kadar yol yaparken bu 17 km yolu yapamıyorsa artık oda devletin ayıbı diyeceğiz. Mecbur yapılacak. Ama bizim önceliğimiz Melenağzı yolunun bitirilip onun açılması. O yol açıldıktan sonra Akçakoca ekonomik yönden bir tık daha ileri gidecek diye düşünüyorum.

“Akçakoca’da OSB’den tren geçecek”

Tren yolu ile ilgili de çalışmalar var. Tren yolu imar planında işlendi. Kamulaştırmalar başlayacak. Bizim OSB’nin de tam ortasından geçiyor. Biz istasyon istiyoruz diye talebimizi ilettik. Yük taşımacılığı yapılacak ama ileride yolcu taşımacılığı da olabilir. Ereğli ve Filyos limanı ile de direk bağlantısı olacağı söyleniyor. Bizim OSB’nin içerisine de bir istasyon koydurabilirsek mallar direk limanlara ulaşacak. Bizim içinde çok büyük avantaj olur.

“Fakülteyi 6 bölüme çıkartacağız”

Yeni dönem ile ilgili projelerimiz de var. 3 sene de bunları yaptıysak yeni dönemde neler yapabiliriz düşünün. Üniversite projemiz zaten 1 dönemlik bir proje değil. Bu Üniversiteyi 5 bin öğrenciye kadar çıkaracağız. Bu bize bizden önceki yöneticilerden miras kalan bir şey. Gece gündüz çalışmışlar, ceplerinden para harcamışlar, imkânsızlıklar ile yapmışlar. Bu zaten bizim boynumuzun borcu. Bize 6 tane bölüm sözü verildi. Şu anda 2 bölüm açıldı. 6 bölüme çıkartacağız. Bunun takipçisi olacağız.

OSB’nin bir dönemde kuruluş aşamasına geldik. İnşallah bir dahaki dönemimizin sonuna kadar OSB’yi de tam işler verimli şekilde çalışan, hiçbir boş parseli kalmayan, çevreyi kirletmeyen en fazla sayıda adam çalıştıran ve çalıştırdıklarına da en üst seviyede imkânlar sağlayan müteşebbisler getirip doldurmak istiyoruz.

“Balıkçı barınağı, mahmuzlar, yat limanı hepsi yapılacak”

Balıkçı Barınağı, yat limanı projeleri birebir belediye ile birlikte yürüttüğümüz projeler. Yatay mahmuzlar bizim projemiz, dilekçesini biz verdik. Balıkçı barınağının modern bir hale gelmesi balıkçılığın kışında yapılmasını sağlayacak. Büyük tekneler burada kışı geçiremiyor. Kışı burada geçirecekleri zaman en az 10 tane tayfa, bir dünya masraf, bunların bakımını mevcut yer karşılamıyor. Yeni yer yapıldığı zaman, bunların zaman geçirebileceği, alışveriş yapabileceği, hamam olarak kullanabilecekleri, temizliklerini yapabilecekleri bir yer olacak.

Akçakoca şu anda çok az bir gelir elde ediyor balıkçılıktan ama yeni balıkçı barınağı tamamlandığı zaman balıkçılıktan olan gelir üst seviyelere yükselmeye başlayacak. Akçakoca ekonomisine bir ek gelir daha olacak.

Bu limanda gemiler batıyor. Tekneleri korumak için yapılan yerde balıkçı tekneleri, gemileri batıyor böyle bir yer yok hiçbir yerde. Balıkçılar fırtına da limana gelmeye çalışır kurtarmak için, burada limana geldiği zaman tekne batacak diye derdi var. Bunların önüne geçmek için projeleri yapıyoruz. Yeni balıkçı barınağı yapıldığı zaman balıkçılar da rahat edecek, büyük teknelerde burada durabilecekler hizmet alabilecekler. Mevcut alanı da düzenleyip eğlence alanları, insanların rahat edebileceği mekânlar yapılacak. Buradan da bir ek gelir elde edecek Akçakoca. Hem şehrin çehresi değişecek hem balıkçılıktan gelir elde edilecek. Hem de limana işlerlik kazandıracağız. İstanbul Marinaya niye bağlasınlar yatını insanlar yüksek kiralara. Biz daha uygun yapacağız, buraya yönlendireceğiz. Bu bile bir artı değer katacak. Bunlar hep ileriki dönemde yapacağımız işler.

Mahmuzların Kayabaşı ve Kaleye kadar yapımını sağlayarak Akçakoca sahilinde poyrazdan etkilenmeyerek, kumu koruyarak Akçakoca’da deniz sezonunu da uzatacağız.

Çarşı merkezde ki kentsel dönüşümün ortağıyız. Mahalle pazarında mahalle evleri ile birlikte yöresel ticareti artırmak, sosyal dokuyu bozmadan korumak, bunların hepsi bir dahaki dönem planlarımız.

Yorumlar

Yorumlar
Bu Habere Daha Önce Yorum Yapılmamış.