Back To Top

Dönerde olmayan tek şey 'et'...Tırnak, bağırsak, iç organ, lohusa şerbeti...

Dönerde olmayan tek şey 'et'...Tırnak, bağırsak, iç organ, lohusa şerbeti...

 - 0 Onaylı Yorum  -0 Bekleyen Yorum -4.2.2018
Dönerde olmayan tek şey 'et'...Tırnak, bağırsak, iç organ, lohusa şerbeti...
- A +

 Enflasyon artışıyla gıda fiyatları da yükseldi. Özellikle et fiyatlarında yüksek artışlar gözlendi. Fiyatların artması, bazı restoranları da hileye başvurmaya yöneltmiş durumda.

Hürriyet'ten Sefer Levent, dönerde yapılan hileleri ele aldığı yazısında dönerin içerisine katılanları kaleme alıyor. Levent'in yazısına göre dönerin içerisinde sadece et yok. Et dışında bir çok şey var.

Levent, "etin kilogram fiyatı belli. Önünüze gelen 150-200 gramı döner etinin fiyatı, nasıl oluyor da etin 150-200 gramından ucuz olabilir, bir düşünün." diyor. Ve bazı restoran ve büfelerin et dönerde soya kıyması, tavuk ve hindi eti kullandığını savunuyor.

Sadece bunlar da yok sahte dönerin içinde. Levent'in yazısına göre hayvanların iç organları, bağırsak, hayvan tırnağı, tavuk kırıntıları da 'et döner' olarak servis ediliyor. Üstelik tüm bu karışımın anlaşılmaması için de döner, lohusa şerbetiyle renklendiriliyor.

Levent, tavuk dönerde yapılan en yaygın hilenin ise deri kullanılması olduğunu belirterek, "tavuk dönerin içine dörtte bir oranında tavuk derisi katan bazı restoranlar maliyetlerini de bir o kadar azaltıyor. Ayrıca market ya da diğer satış noktalarının son tarihi geçtiği için iade ettiği tavuklar bazı restoranlar tarafından ucuza toplanıyor" diyor.

Sadece dönerler hileli değil. Restoranlarda yapılan hileleri şöyle sıralıyor Sefer Levent:

Özellikle toz karabibere dikkat. Restoranlara çok ucuza karabiber satılıyor. Bu karabiberin içinde karabiber dışında, çöp, dal, yaprak ne varsa katılıp o şekilde öğütülüyor. Tabii ki ucuza mal olduğu için bazı restoranlar bu ucuz karabiberi tercih ediyor.

Çoğu portakal suyunun aslında konsantre olduğunu belirtmemize her halde gerek yok. Masaya kapalı şişe ya da kutuda gelmeyen hiçbir içeceği kabul etmemenizi öneririm. Gazsız içeceklerin de konsantre halde sağlanabildiğini, veya çok ucuz kalitesiz markaların ürünleri olabileceğini ve tüm bunların masalara bardakta taşındığını unutmayın.

Özellikle tatlılarda kullanılan Antep fıstığı yerine bezelye ve yeşile boyanmış yer fıstığı kullanılıyor. Tereyağlı diye satılan baklava başta olmak üzere tatlılara tereyağı aroması ya da margarin ekleniyor. Baklava şerbetlerinde şeker yerine bolca tatlandırıcı ve mısır glikozu kullanılıyor. Ceviz yerine leblebi tozu, şeker yerine mısır şurubu kullanımı da çok yaygın.

Karpuz kabuğunun yeşil kısmını incecik hale getirilip salatalık izlenimi veriliyor ve cacık yapımında kullanılıyor. Yani bazı restoranlar salatalığa ekstra para vermiyor.

Kaymaksız yoğurt nasıl kaymaklı hale getirilir diye bir soru sizin aklınıza gelmez ama o da oluyor maalesef. Kaymaksız yoğurdun üstüne incecik peçeteyi yayıyorlar, oldu sana kaymaklı. Afiyet olsun!

 
 

Yorumlar

Yorumlar
Bu Habere Daha Önce Yorum Yapılmamış.