Back To Top

AKÇAKOCA’NIN MERKEZİNE YAKIŞMIYOR

AKÇAKOCA’NIN MERKEZİNE YAKIŞMIYOR

 - 1 Onaylı Yorum  -0 Bekleyen Yorum -2.2.2018
AKÇAKOCA’NIN MERKEZİNE YAKIŞMIYOR
- A +

HEYKEL DEĞİL BÜST DEĞİL RÖLYEF DEĞİL AYRICA BAKIMSIZ

 Akçakoca meydanının orta yerinde yıllardır duran ve sanatsal değeri olmayan ayrıca bakımsızlık nedeniyle giderek özelliğini kaybeden “FINDIK FİGÜRÜ”  artık kaldırılmalı.

Akçakoca’nın başta gelen geçim kaynağı olan fındığı vurgulamak amacıyla yıllar önce yapıldığı halde milli ürünümüz olan fındığın önemini hatırlatmaktan aciz bu basit figürün kaldırılarak MİLLİ ÜRÜNÜMÜZ VE GEÇİM KAYNAĞIMIZ OLAN FINDIĞIN daha anlamlı sanatsal değeri olan bir heykel vasıtasıyla Cumhuriyet Meydanında sergilenmesinin çok daha uygun olacağı şehirdeki sanatseverler tarafından öne sürülüyor.

ETRAFI BAKIMSIZ ÖZELLİĞİ KAYBOLMUŞ

Aradan geçen yıllar sayesinde giderek şehrimizin sembolü haline gelen fındık figürünün bir tarafı Mobese direği diğer tarafı ise ağaç ile kuşatılmış durumda. Direkle ağaç arasında sıkışıp kalan fındık figürünün ilgisizliğe terk edilmiş olması da ayrı bir sorun olarak karşımıza çıkıyor. Şehircilik uzmanları meydanlarda bulunan heykel, figür veya rölyeflerin şehrin nüfus cüzdanı olduğunu, şehirle yeni tanışanlar açısından o şehir hakkında karar vermelerinde etkili olduğu görüşünde.

FINDIK SEMBOLÜ BİZE YAKIŞIR ŞEKİLDE YENİDEN TASARLANMALI

İlçeye yapılan yeni yatırımlar ve etkili tanıtımlar sayesinde yeniden turizme açılması için özen gösterilen Akçakoca’nın merkezinde bulunan sembollerin daha estetik olmasının gerekliliğini belirten vatandaşlar, Milli Ürünümüz fındığı sembolize edecek veya Akçakoca’nın tanıtımına katkısı olacak yeni bir heykelin şehir meydanına yerleştirilerek çevresinin de ona göre tanzim edilmesi konusunda hemfikirler.

Yorumlar

Yorumlar
Attila Ataç 2.2.2018 - 12:19:50
Burada Atatürk Büstü vardı ....