Back To Top
KESTANE YÜZLERİ GÜLDÜRDÜ

KESTANE YÜZLERİ GÜLDÜRDÜ

 - 0 Onaylı Yorum  -0 Bekleyen Yorum -4.10.2017
KESTANE YÜZLERİ GÜLDÜRDÜ
- A +

 Karadeniz bölgesinde Ekim ve Kasım aylarında Kestane hasadı yapılıyor. Sonbahar’da hasadı yapılan Kestane, özellikle kış aylarında evlerin vazgeçilmezi olmaya devam ediyor.

Karadeniz bölgesinde de Ekim ve Kasım aylarında Kestane hasadı yapılıyor. Hemen hemen her köyde bulunan kestane ağaçlarından ve etrafından toplanan kestaneler aile bütçesine de katkı sağlıyor. Karadeniz bölgesi Akçakoca’da özellikle dağ köylerinde toplanan kestaneler pazara iniyor.

 Kestane toplayan köylüler ‘’Kestane toplarken eldiven ve bez torba getirmeniz gerekiyor. Çünkü Çoğunlukla ağaçlardan yere düşen kestaneler toplanıyor. “Ağaçtan toplamak daha zordur,” diyen kestane satıcıları: “Önemli olan ağaca zarar vermeden toplayabilmek. Bunu deneyimli bir köylüyle yapabiliriz. Köylüler, aşılı ürünlerini genellikle dallara vurarak toplar. Kestanenin dikenli kabuğu olduğu için elle toplamayı tercih etmiyorlar. Yabani kestanenin ise yere düşmesini beklerler. Zira dikenli kabuk, ağzı açık bir şekilde yere düşer. Kapalı olanları da sopayla vurarak açarlar.” yabani kestanelere de dikkat çeken satıcılar, Yabani kestaneler, köylülerin yetiştirdiği aşılı kestanelere göre daha küçük boyda oluyor. Ama lezzetleri aynı. Hatta ormanlık alanda toplanan bu kestaneler, özel olarak yetiştiriciliği yapılmadığı ve ilaç gibi kimyasallar kullanılmadığı için tamamen organik ürün olarak kabul ediliyor. Bunların yanı sıra zehirli atkestanesine dikkat etmek gerektiğini de ekleyelim. Bu türün kabuğu yine yeşil renkte ama dikenleri gördüklerimizden daha seyrek oluyor dediler.

Yorumlar

Yorumlar
Bu Habere Daha Önce Yorum Yapılmamış.
yeni