Back To Top
Bolu Belediyesi Beş yıldızlı Hayvan Rehabilitasyon Merkezi yapmış, darısı başımıza

Bolu Belediyesi Beş yıldızlı Hayvan Rehabilitasyon Merkezi yapmış, darısı başımıza

 - 0 Onaylı Yorum  -0 Bekleyen Yorum -30.9.2017
 Bolu Belediyesi  Beş yıldızlı Hayvan Rehabilitasyon Merkezi  yapmış, darısı başımıza
- A +

Dohaycan Derneği Yönetim Kurulu Üyeleri, Akçakoca Belediye Veterineri Ufuk Göktaş ile birlikte Bolu Belediyesi Hayvan Bakım Merkezini ziyaret ettiler.

Düzce Kurtsuyu Bölgesinde yapılması planlanan “Hayvan Yaşam Alanı” için incelemelerini sürdüren Dohaycan Derneği üyeleri, İki yıl önce çalışmalarına başlanan ve büyük bir kısmı tamamlanan,  basında Türkiye’nin en modern Hayvan Bakım ve Rehabilitasyon Merkezi olarak adını duyuran Bolu Hayvan Bakım Merkezini görmeye gitti. 

Bolu Belediyesi Veteriner İşleri Müdürü, Veteriner Hekim Koray Kolludemiroğlu’ndan hayvan bakım merkezine dair bilgiler alan Veteriner Ufuk Göktaş ve  Dohaycan üyeleri; İnşası devam eden ve maliyeti 2 milyon TL.’yi bulan merkezde, hayvanların tedavisine ve rehabilitasyonuna yönelik en ince detayların bile düşünülmüş olmasına hayran kaldıklarını “ ifade ettiler.

Hayvan Bakım ve Rehabilitasyon Alanı olarak planlanan, toplam 13 dönümlük alanda İdare binası, alttan ısıtmalı yavru bakım üniteleri, sahiplendirme alanları, modern bir ameliyathane, banyo  ve ameliyat sonrası bakım odaları, kedilerin tedavisi  için ayrı bölümler  bulunmakta.

Önümüzde ki günlerde digital röntgen, ultrasonagrafi cihazı, kan tahlil için laboratuar gereçleri ve diş tedavisi için gereken ekipmanların da geleceğini söyleyen Kolludemiroğlu,  “Dünya standartlarının üstünde dört dörtlük bir merkez planladıklarını ve bunun büyük bir bölümünü tamamladıklarını”   açıkladı. Veteriner İşleri Müdürü Kolludemiroğlu  “Bolu Belediyesi’nin Bakanlığın da desteğiyle bu konuda örnek bir çalışma yürüttüğünü, Veteriner işleri biriminde 3 veteriner hekim, 2 tekniker  toplam 22 personelle çalıştığını, 9 ayda 3200 kısırlaştırma yaptıklarını” konuklara anlattıktan sonra merkezi gezdirdi.

“Merkezde ayrıca zararlı haşerelerle mücadele için biyolojik laboratuar da kuracaklarını” açıklayan Kolludemiroğlu “ kimyasal mücadelenin tarıma ve çevreye verdikleri zararı azaltmak için biyoloji mücadelenin geliştirilmesinin şart olduğunu” söyledi.

“Açık alana hayvan eğitim merkezi ve çocuk parkı yapılacağını, gönüllülerin bu alanlarda sosyal etkinlikler yapabileceğini,  at, koyun, inek  ve farklı türden hayvanlar için de yerlerin ayrılacağını” açıklayan Sayın Kolludemiroğlu “tüm çalışmalar tamamlandıktan sonra Dohaycan üyelerini ve gönüllüleri açılışa davet etti.

Dohaycan Derneği Başkanı Derya Çolpan merkezi gezdikten sonra, kendilerine bilgi veren ve alanı gezdiren Bolu Belediyesi Veteriner İşleri Müdürü Koray Kolludemiroğlu’na  teşekkür ettikten sonra, Kendisinin şahsında,  hayvanlar için ciddi kaynak ayıran Bolu Belediyesine Dohaycan adına teşekkürlerini iletmesini rica etti. Çolpan “ tabii ki bizleri Bolu’ya kadar getiren, bize eşlik eden Veterinerimiz Ufuk Göktaş’a ayrıca teşekkür ediyoruz” dedi.

Ziyaret sonrası açıklama yapan Dohaycan Başkanı Çolpan, “Belediye Başkanımız Cüneyt Yemenici’nin Düzce Belediyesi bünyesinde yapılacak Hayvan Yaşam Alanını beklemeden, Akçakoca’mıza yakışır 2-3 dönüm içerisinde yer alan Rehabilitasyon Merkezi yapımını gündemine almasını çok istiyoruz. Altı ay sonra mevcut barınağımızın kapatılması ve arıtmanın büyütülmesi ile ilgili çalışmaların başlaması gündemdedir. O süreçten sonra sokak hayvanlarımızın ne olacağı bilgisi muammadır. Bizler barınağın açıldığı ilk yıllarda karantina nedeniyle kapatılıp, oradaki hayvanlarımızın yarısının yolda yarısının Düzce’de kaybolduğunu yaşamış gönüller olarak endişeliyiz. Hayvanlarımızı Düzce Merkezine göndermek istemiyoruz. Geçmişte yaşanan tecrübelerimizden aldığımız dersleri Sayın Yemenci ile paylaşmak isteriz. Kendisine durumu izah edebilirsek, bizleri anlayacağını düşünüyor,  Başkanımızın bugünden gerekli çalışmaları başlatacağına inanıyoruz.

Şehrin Emirine de bu yakışır; Şehrin, doğal dokunun ve çevrenin bir parçası olan dilsiz canlılara da  el uzatmak…    “ dedi.

Yorumlar

Yorumlar
Bu Habere Daha Önce Yorum Yapılmamış.
yeni