Back To Top

SARMA DERESİ YATAĞINI HAFRİYATLA DOLDURDULAR...

SARMA DERESİ YATAĞINI HAFRİYATLA DOLDURDULAR...

 - 0 Onaylı Yorum  -0 Bekleyen Yorum -28.8.2017
 SARMA DERESİ YATAĞINI HAFRİYATLA DOLDURDULAR...
- A +

Akçakoca TV’ye gelen bir ihbar,  yeni bir çevre katliamını ortaya çıkardı…

Sarıyayla barajından gelen Sarma deresine, arıtma tesisini  yapan müteahhit firma tarafından dökülen tonlarca ağırlıktaki hafriyat malzemesinin dere yatağını daraltıp doldurarak ikinci bir set oluşturduğu, kimi fındık bahçelerinin ise  su altına kaldığı görüldü…

 Akçakoca Belediyesine ait  Koçullu köyünde inşaatı devam  arıtma tesisini yapan DSİ’ye iş yapan müteahhit firma, Sarma deresinde yeni bir çevre felaketine imza atmak üzere…

TONLARCA  AĞIRLIKDAKİ MOLOZLAR DERE YATAĞINA İNDİ

Koçullu köyünde yapımı devam eden arıtma tesisindeki şantiye sahasından çıkardığı hafriyatı Sarıyayla köyüne bağlı Yaylacık mahallesindeki bir şahsa ait fındık bahçesine döken yüklenici firma, fındık bahçesinin dik olması nedeniyle on binlerce  ton ağırlığında hafriyatı dere yatağına indi. Dökülen malzeme nedeniyle derin bir vadinin içinden  geçen Sarma dersinde doğal bir set oluştu.

FINDIK BAHÇELERİ GÖLE DÖNDÜ

Dere yatağının kimi bölgelerinin daralması, kimi bölgelerinde oluşan set nedeniyle yatak değiştirmek zorunda kalan Sarma deresine yakın fındık bahçesi olan kim vatandaşları tarlaları göle döndü.

SARMA DERESİ TEHDİT ALTINDA

Köylülerin ihbarı üzerine bölgeye giden haber muhabirleri, aşı yağmur sonrası  meydana gelebilecek selde taş - toprak ve ağaç molozlarından oluşan doğal setin patlaması durumunda önüne kattığı taş ve çamur ile  dere yatağını tamamen doldurarak Sarma deresindeki doğal yaşamı yok edeceği ileri sürüldü.

VATANDAŞIN CANI VE MALI TEHDİT ALTINDA

Yaylacık mahallesindeki döküm sahasından boşaltılan binlerce ton ağırlığındaki hafriyat malzemesinin her hangi bir heyelan ya da sarsıntı durumunda göçük meydana getirme riski olduğunu söyleyen uzmanlar, dere yatağına yakın bölgelerde fındık tarlası olan vatandaşların  can ve mal güvenliğinin tehdit altına olduğu uyarısında bulundular.

SİZ TİCARİ KAR ADINA ALLAH’IN YARATTIĞI  SİSTEMİ BOZUYORSUNUZ

Görüşüne başvurduğumuz Koçar muhtarı Yılmaz Kütük ise, O bölgede  Sarıyayla, Kurugöl, Koçullu ve Koçar köylülerinin fındık bahçeleri var. Durum çok kötü. Hiçbir yetkili bugüne kadar buraya gelip bakmadı. Allah göstermesin,  bir heyelan ve sel anında olabilecek felaketin boyutunu tahmin bile edemezsiniz. Yağmurlu bir zamanda dere taşabilir. Bu çok tehlikeli. Şu an  derenin temizlenip açılması lazım. Siz ticari kar adına Allah’ın yarattığı oradaki sistemi değiştiriyorsunuz. Doğanın akışına zarar veriyorsunuz, bu çok yanlış. Sayın valimiz duruma acil el atmalı, ortada bir yanlış var ve bu düzeltilmeli “ dedi.

YETKİLİLER NEREDE? BU OLAYA KİM YADA KİMLER GÖZ YUMDU?

 Akçakoca Orman İşletme Müdürlüğü başta olmak üzere ne Devlet Su İşleri Müdürlüğü, ne de Çevre ve Şehircilik Müdürlüğü teknik elemanlarının denetlemediği döküm sahasına malzeme seren müteahhit firma hiçbir bürokratik engelle karşılaşmadığı gibi, şantiye sahasından çıkardığı malzemeyi gönül rahatlığı ile dere yatağına doldurulmasına göz yumuldu.

UZMANLAR UYARIYOR

Görüşüne başvurduğumuz uzmanlar; “can ve mal kaybının önlenmesi için, dere yatağının doğal akış mecrasının  acilen sağlanması gerekmektedir. Aksi takdirde oluşacak can ve mal kayıplarından ilgili şartları sağlamayan firma ve buna göz yuman devlet yetkilileri sorumlu olacaktır” uyarısında bulundular.

Haber: Nevzat CİNGİRT

Yorumlar

Yorumlar
Bu Habere Daha Önce Yorum Yapılmamış.