Akçakoca’yı ucuz teknolojiye layık görmenin bedeli

Akçakoca’yı ucuz teknolojiye layık görmenin bedeli
19.04.2022 - 08:50
Güncelleme 19.04.2022 - 09:01
Özel Haber
2912
3

Esen orta kuvvette bir fırtına neticesinde dalgakıran inşası için yapılacak 90 metrelik dolgu yolun büyük bir kısmı darma duman oldu ve yapılan hafriyat denize dağılıverdi.

Bu dağılmanın bir bedeli olacak mı?

Olmayacak çünkü dalkıranlara harcanacak malzemenin birkaç misli dolgu maddesi ile ilgili hiçbir şartname yok.

Bolu AYGM Bolu 13. Bölge Müdürlüğüne bakacak olursak dökülen malzemenin alındığı taş ocağı niteliklere uygunmuş ve bakanlık laboratuvarında test edilmiş.

Tabii ki bu laboratuvar raporunu hiç görmedik ve dökülen malzemenin bu iddialara uygun olup olmadığının kamuoyu önünde test edildiğini de hiç şahit olmadık olan da çıkmadı.

Her şey büyük bir gizlilik içerisinde yürütülüyor, sanırsınız ki bu bilgiler bir devlet sırrı. Müdürlüğümüzün mühendisleri büyük bir gizlilik içerisinde geliyor ve gidiyorlar belli ki.

“Müdürlük uygundur dediyse uygundur.” dan başka bir bilgililerime de yok.

Bu inşaatın başlangıcına esas teşkil eden proje tanıtım dosyası incelendiğinde mahcup bir şekilde de olsa aslında bu teknoloji seçilmese daha iyi olur denilmektedir.

"Kıyı koruma yapılarının/erozyon önleme mahmuzlarının inşasında taş dolgu yapımının yanı sıra beton kazıklı inşa da mümkün olmakla birlikte, Proje Tanıtım Dosyamıza konu kıyı yapıları taş dolgu şeklinde inşa edilecektir. Taş dolgu teknolojisinin tercih edilme sebebi, maliyet açısından ekonomik olması ve mevcutta tespit edilen kıyı oyulmalarının teknik ölçütte giderecek nitelik bulunmasıdır.(sayfa12)"

Bir an için beton kazıklı inşa teknolojisi yerine taş dolgu teknolojisinin teknik ölçüde giderecek nitelikler olduğunu varsayalım, ya bu inşaat için yapılacak yolun vereceği yolun vereceği zararların telafisi hesaplanmış mıdır?

Ne gezer!

Çünkü bu yolun bir şartnamesi yok.

Ve Çevre ve Şehircilik Müdiremiz Nurhan Kartal’ın Müdürlüğündeki ekip bu şartnamesi olmayan yolları hiç hesaba katmadan ÇED gerekli değildir kararı vermiştir.

Şimdi yavaş yavaş da olsa açılan yürütmeyi durdurma ve iptal davalarının geri çekilmesi için niçin baskı yapıldığını anlıyoruz değil mi?

Bu teknoloji niçin tercih edilmiş?

Ucuz olduğu için.

Dosya demiş ki:

Eyy Akçakocalılar size ucuz teknoloji layık görülmüştür.

Güya telafi edilebilir nitelikleri olduğu için.

Ancak inşaat alanına denizden yapılacak yolun vereceği zararların telafisi ile alakalı hiçbir şey bu dosya da yok. Dolayısı ile telafisi de yok.

Çıkan her fırtına da dosya da yer almayan bu husus kıyılarımızı molozlarla ve çamurlarla doldurmaya devam edecek.

"Kıyılarımız moloz ve çamurlarla dolarken AKP ilçe başkanımız Esved Sarıoğlu, Belediye Başkanımız Okan Yanmaz ve Yardımcıları Yüksel Yılmaz ve Şenol Yazgan katıldıkları iftar programlarında çektirdikleri fotoğraflarda gülücükler yağdırmaya devam edecekler.

Vicdanlarının sızlıyor olmasının ihtimali var mıdır?

Gülücüklere bakacak olursak bu sorunun cevabı hayır gibi duruyor.

Bu rezillik yaşanırken verebilecekleri bir cevap, usulsüzlüklere karşı çıkacak/bildirecek cesaret olmayınca ellerinde hep sağdan yürüyenlerin her zaman kullandıkları malzemeyi tekrar tekrar kullanmaya devam edecekler tabii ki, çünkü bu rezillik karşısında başka malzemeleri de yok.

Bu malzemenin ne olduğunu hep biliyoruz ama bir kere daha söyleyelim.

"Vatan, Millet, Sakarya…"

Ergun AŞÇI


Editör: N. Cingirt

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Akçakoca TV (www.akcakocatv.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Yorumlar (3)

 • Akçakca
  Akçakca
  22.04.2022 10:40

  Ülkemizin heryerinde olduğu gibi doğanın tüm güzellikleri ve sadeliği neyazıkki acımadan, düşünmeden yapılan projelerle beton ve taş yığınlarına çevrilerek yok oluyor.

 • çuhalılı
  çuhalılı
  19.04.2022 19:30

  bi kumsalımız vardı oda gidiyor LLAH cc rahmet eylesin

 • akçakocaalili
  akçakocaalili
  19.04.2022 13:22

  yorumsuz söyleyecek bir yok herşey söylendi anlayayana sivrisinek saz anlamayana davul zurna az

Resmi İlanlar

Mobil Uygulamalarımız

IOS UygulamamızAndroid Uygulamamız